Aktualizované 8.10.2011 o 16:34 o rokovanie SaS
Euroval v súčasnej podobe predstavuje pre Slovensko riziko veľkých ekonomických škôd, a preto SaS v súčasnej podobe zaň hlasovať nebude. "Poslanci za SaS ho v utorok (11.10.) nepodporia," povedal dnes v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy predseda poslaneckého klubu liberálov Jozef Kollár. Reagoval tak aj na margo zamietavého postoja premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) k návrhu SaS na riešenie spornej situácie ohľadom eurovalu v koalícii.
"Ako zodpovedná politická strana však urobíme všetko preto, aby sme s koaličnými partnermi našli také riešenie, ktoré by zabezpečilo, že daňoví poplatníci nebudú musieť posielať svoje peniaze do takých krajín, ktoré hospodária nezodpovedne," dodal J. Kollár. Podporu zo strany liberálov však podmieňuje schválením dvojice zásadných podmienok, ktoré I. Radičová podľa informácií denníka SME už odmietla. SaS podmieňuje svoj súhlas odmietnutím trvalého eurovalu (ESM) a vytvorením komisie, v ktorej má mať každý člen právo zablokovať akúkoľvek pôžičku v rámci stabilizačného mechanizmu.
Napriek tomu, že rokovania o eurovale v koalícii vedie premiérka, poslanec SDKÚ-DS Ivan Štefanec dnes vylúčil, že by koalícia podmienky liberálov odmietla definitívne. "Ak to myslia úprimne, tak sa cez víkend dohodneme," uviedol.
Vyjadreniam J. Kollára však neverí podpredseda Smeru-SD Peter Kažimír. Podľa neho SaS nakoniec euroval napriek svojim prísľubom podporí. Kažimír si myslí, že predseda SaS Richard Sulík neoficiálne požiada premiérku o spojenie hlasovania o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde. Následne by podľa neho liberáli mohli pod zámienkou zastrašovania vládou Smeru-SD euroval podporiť.
Na otázku, či by SaS euroval odmietla v prípade, že k takejto situácii dôjde, J. Kollár nechcel odpovedať. Podľa neho táto téma už nie je aktuálna a koalícia o podobnom spôsobe hlasovania neuvažuje.
P. Kažimír opätovne potvrdil stanovisko sociálnych demokratov, že opozičná strana podporí euroval v parlamente len v prípade, ak koalícia dokáže dôveryhodne preukázať podporu aspoň 75 poslancov vládneho štvorlístka. Podľa neho by však súčasná koalícia potom nemohla ďalej pokračovať v rovnakom zložení. "Ja si naozaj myslím, že v utorok euroval prejde koaličnými hlasmi v pohode, ale ten koaličný smetiarsky voz sa vysype v prvej zákrute aj s celým odpadom," vysvetlil svoj postoj.
V štúdiu verejnoprávneho médiá sa dnes stretli predstavitelia šiestich parlamentných strán. Poslanec KDH Július Brocka uviedol, že nevidí súčasnú situáciu okolo eurovalu celkom negatívne. Poukázal pritom, že SaS už svoj zamietavý postoj zdôvodňuje podmienkami, kým v minulosti to bolo kategorické nie. Nevylúčil však, že v prípade negatívneho vývoja situácie by koalícia mohla začať rokovať aj s opozíciou.
Zamietavý postoj však naznačuje aj opozičná SNS. Jej podpredseda Andrej Danko poukázal, že zamietnutie trvalého eurovalu je poslednou šancou Slovenska využiť svoje veto. Zároveň dodal, že by Slovensko v krajnom prípade malo uvažovať aj o vystúpení z eurozóny.
Sulík tvrdí, že je prekvapený
Strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá je dnes na programovej konferencii v Tatrách, je prekvapená z odmietavého postoja premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) k ich pozmeňujúcemu návrhu ohľadom eurovalu. „Prekvapuje nás také rýchle zamietnutie, aj to, že to išlo cez médiá, nerozumieme celkom dôvodom, ale snáď sa to dozvieme,“ konštatoval predseda strany Richard Sulík.
Premiérka odmietla návrh na riešenie eurovalu, ktorý prezentovali tento štvrtok (6.10.) predstavitelia koaličnej SaS. Šéfke vládneho kabinetu sa nepozdáva, že liberáli podmieňujú svoj súhlas odmietnutím trvalého eurovalu (ESM) a ani právo veta, ktorým by mohli parlamentné strany blokovať pôžičky v rámci stabilizačného mechanizmu. Informoval o tom v piatok (7.10.) spravodajský portál sme.sk.
„Médiá uverejnili zamietavé stanovisko premiérky hlavne k tej politickej deklarácii štátov, ktoré mali iba vziať na vedomie pozíciu SR, že v prípade, že Slovensko sa nebude chcieť zúčastniť na konkrétnom programe finančnej pomoci, tak ostatné krajiny nás zbavia povinnosti na takomto programe sa zúčastniť,“ priblížil predseda poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár. Podľa neho to bol doslovný text, ktorý koalícia odsúhlasila a navrhla ho premiérka. „Budeme sa tešiť na nastávajúcu Koaličnú radu, že sa dozvieme dôvody, prečo sa tento text zrazu označil za nevyrokovateľný. Znovu opakujem, bol to text, ktorý pripravila pani premiérka,“ zdôraznil J. Kollár.
V prípade, že na pondelkovom (10.10.) zasadnutí Koaličnej rady nedôjde k dohode, SaS bude hlasovať proti eurovalu. „Keď je hlavným argumentom to, že Slovensko zablokuje zvyšných 16 krajín, tak nájdime v tomto prípade mechanizmus, ako tieto krajiny neblokovať a zároveň ako zabrániť odlivu slovenských peňazí. To sme chceli cez komisiu, je to mimochodom riešenie, ktoré zvolilo Nemecko,“ vysvetlil R. Sulík. To malo byť podľa neho riešenie pre prvý euroval (EFSF).
„Ten, druhý euroval (ESM), trvalý, ktorý je ďaleko viac nebezpečnejší a drahší, kde musí Slovensko v hotovosti zaplatiť vyše 600 miliónov eur, tak ten sme chceli spoločne odmietnuť, pretože tam neplatí, že Slovensko zablokuje ostatné krajiny,“ dodal Sulík. V prípade, že takáto dohoda nemá byť prijatá, SaS bude podľa neho hlasovať proti. Strana je však ochotná ešte rokovať a diskutovať a hľadať spoločné riešenie.
„Budeme rokovať a možno nájdeme riešenie, v niektorých bodoch sme pripravení ustúpiť,“ upozornil R. Sulík. Nie však v súvislosti s návrhom o práve veta. „V pondelok podľa mojich informácií bude Koaličná rada, tam ideme hľadať dohodu, pokiaľ bude platiť, že tie podstatné body budú odmietnuté, tak platí naše stanovisko, že euroval nepodporíme,“ uzavrel R. Sulík. O tom, čo bude nasledovať v prípade neschválenia eurovalu, však polemizovať nechce.
Ilustračné foto na titulke -SITA / Marián Peiger