Koaličná strana SaS predstavila nový protipandemický plán Semafor. Zohľadňuje situáciu v regiónoch. Hovorí o opatreniach, pravidlách a odporúčaniach pre celé Slovensko, pre konkrétne obvody, spomína plán testovania, rieši cezhraničný režim aj odškodnenie zatvorených či obmedzených prevádzok. Na tlačovej konferencii ho predstavil vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík.
„S mojím tímom som sa rozhodol, že spoločne pripravime plán, ktorý si predstavujeme. Do toho došla výzva premiéra, nech plán príde. Mali sme 8-členný tím. Plán záväzny, jasný, logický je to, čo nám chýba. Plán sme nazvali Semafor zdravia. Základnou myšlienkou je, rozlišovať medzi málo nakazenými regiónmi a veľa nakazenými," priblížil v úvode Sulík. Semafor má osem častí: Všeobecné opatrenia, Špecifické opatrenia platné pre obvod v závislosti od skóre (Semafor), Plán testovania, Cezhraničný režim, Evidenciu a trasovanie pozitívnych prípadov, Komunikáciu, Odškodnenie zatvorených/obmedzených prevádzok, Organizačné zabezpečenie protiepidemiologického plánu.
Plošné testovanie by sa mohlo zopakovať o dva týždne, pripustil premiér
Medzi všeobecné pravidlá patrí nosenie rúšok. „Práve vývoj epidémie na Slovensku na jar 2020 je dôkazom, že toto opatrenie reálne funguje a minimalizuje prenos vírusu," povedala poslankyňa Národnej rady SR Jana Cigániková. Strana prichádza s návrhom posielaľ dôchodcom rúška raz do mesiaca. „Každý dôchodca dostane poštou domov rúška. 15 rúšok raz mesačne. Sme však ochotní o tom diskutovať," povedal Sulík. Medzi ďalšie opatrenia patria rozostupy, dezinfekcia, nárazové vetrania a zníženie mobility.
Protipandemický plán popisuje aj spôsob testovania. Malo by sa testovať pri príznakoch ochorenia, v školách, domovoch sociálnych služieb. Tiež pred hromadnou akciou, napríklad pri športových akciách. Samostatný režim testovania by mal byť na hraniciach a tiež v subjektoch hospodárskej mobilizácie, podnikoch kritickej infraštruktúry či v spoločnostiach nad tisíc zamestnancov.
Sulíkov plán ráta s tým, že pre určité oblasti budú platiť prísnejšie pravidlá, ako pre iné. „Potrebujeme výpočet, ktoré územie sa nachádza kde. Rozdelili by sme Slovensko na 36 obvodov podľa Regionálnych úradov verejného zdravotníctva a vypočítali ich skóre. Pozostáva zo štyroch častí: incidencia, incidencia 65+, rýchlosť, akou sa vírus šíri a pozitivia. Tento model používajú aj naši susedia v Čechách, prebrali sme základy," informoval minister. Zo skóre sa vyráta Pásmo: zelené, oranžové, červené, čierne. „V tomto momente by sme mali Lučenec a Veľký Krtíš zelené, tam by platili miernejšie opatrenia," vysvetlil.
Plán hovorí aj o znížení mobility. Sulík je za prerušenie bezplatného cestovania vlakom počas pandemickej situácie. Plán tiež odporúča obmedziť cestovanie mestskou hromadnou dopravou. Rovnako navrhuje aplikáciu, ktorá by pomáhala s trasovaním kontaktov osôb pozitívnych na nový koronavírus. Trasovanie by sa nemalo realizovať telefonovaním, ale malo by byť automatické alebo poloautomatické. „Je veľmi dôležité sledovať ohniská pomocou modelovania tzv. živých dát. Vtedy by sme mali prakticky vedieť predvídať, kde najbližšie 'udrie' korona," komentoval.
Minister školstva Gröhling chce otvoriť školy už 30. novembra
Predseda SaS Richard Sulík povedal, že nevedel o tom, že aj ministerstvo zdravotníctva pripravuje svoj semafor. „Nevedel som, ale je najvyšší čas. Hlavne majme plán. Nie je také dôležité, kto ho predstaví," povedal Sulík. „Ak by sa Krajčí ozval, mohli by sme to robiť spolu. Vedel, že plán robíme," doplnil. Práve pre semafor, ktorý ukazuje, ktorý okres je v akom pásme, SaS nepodporí ďalšie celoplošné testovanie na celom Slovensku. „Sme za celoplošné testovanie tam, kde sú čierne okresy. V zelených testoch to povazujem za vyhodené peniaze," vyjadril sa minister.
Strana sa vyjdrila aj k odškodňovaniu. Je podľa nich potrebné vytvoriť univerzálny legislatívny rámec, takzvaný odškodňovací zákon, na základe ktorého by jednotlivé rezorty mohli v zmysle kompetenčného zákona alebo rozhodnutia vlády poskytovať dotácie na pokrytie aspoň časti vzniknutých škôd. „V prvom rade si musíme stanoviť pravidlá, kedy a čo môže byt otvorené, aby aj majitelia prevádzok vedeli, či môžu otvárať. Keď sa to stane, budeme vedieť určit dobu, kedy bol podnik zatvorený, môže prist odškodnovanie," vysvetlil plán Sulík.