Opozičná SaS avizuje predloženie zmien v oblasti trestného práva. Navrhnúť chce zníženie výšky škody, od ktorej sa odvíja hranica trestného činu. Presadiť chce tiež úpravu maximálnej pokuty za priestupok proti majetku. Plánuje navrhnúť aj zmenu podmienok pre prerušenie výkonu trestu pri dovolaní ministra. Avizovali to poslanci Národnej rady SR za SaS. Zároveň poukázali na negatívne dosahy novely Trestného zákona z dielne rezortu spravodlivosti.
Priestupky a trestné činy
„Slovensko prišlo do bodu, keď obchody musia prosiť občanov, aby nekradli, pretože im to Ficova vláda uľahčila. Ak totiž zlodej ukradne niečo za menej ako 700 eur, nejde o trestný čin, ale o priestupok, za ktorý môže dostať maximálne pokutu 331 eur,“ skonštatoval líder strany a poslanec parlamentu Branislav Gröhling na stredajšej tlačovej konferencii.
Zákonodarcovia opätovne skritizovali novelu Trestného zákona a spôsob jej prijatia. „Minister spravodlivosti Boris Susko zo dňa na deň prišiel s riešením pre trestnú politiku, ku ktorému nedal žiadnu odbornú debatu, hrubou silou to pretlačil,“ podotkla poslankyňa za SaS Mária Kolíková. Strana to označila za Suskovo zlyhanie, ktoré je kľúčovým predpokladom, aby skončil na čele rezortu.
Zmeny z dielne SaS
Predstavitelia SaS preto avizovali, že v oblasti trestnej politiky pripravujú viaceré riešenia. V Trestnom zákone chcú upraviť nastavenie výšky škody zo 700 eur na 500 eur. Do parlamentu plánujú predložiť aj novelu priestupkového zákona. Chcú cez ňu presadiť zmenu maximálnej pokuty za priestupok proti majetku z 331 eur na dvetisíc eur. Avizovali aj úpravu Trestného poriadku. Navrhujú zmenu podmienok pre prerušenie výkonu trestu pri dovolaní ministra.
Šéf rezortu spravodlivosti Susko tento týždeň odmietol vyjadrenia o náraste krádeží po novele Trestného zákon. Nie je podľa neho možné vyhodnocovať efekt novej legislatívy na mieru kriminality necelé tri týždne od jej účinnosti. Považuje preto za nekorektné hovoriť o náraste deliktov v dôsledku zmeny trestných kódexov.