Aktualizované 6.10.2011 o 17:04 o stanoviská KDH a Mosta-Híd
Vládna Sloboda a solidarita (SaS) oznámila, že koaličným partnerom ponúkla návrh dohody o ratifikácii dočasného záchranného fondu eurozóny. Strana tvrdí, že jej predstava je medzinárodne prijateľná a uskutočniteľná na Slovensku. "Konečné riešenie je teraz v rukách premiérky a našich koaličných partnerov," uviedla SaS v oficiálnom vyhlásení. Minister financií Ivan Mikloš hovorí o výraznom posune, zmenu postoja zvažujú aj štyria poslanci z OKS.
Vládna koalícia by tak nakoniec mohla mať v parlamente dosť hlasov. Šéf liberálov Richard Sulík pritom pre dnešné vydanie českého denníka E15 povedal, že šance na splnenie podmienok SaS považuje za mizivé a aj v stredu sa vyjadril, že dohoda podľa neho nie je na obzore.
S návrhom vystúpil Kollár
Koaličná SaS podporí v utorok (11.10.) pri hlasovaní zákon o špecifických štátnych zárukách a umožní tak navýšenie dočasného eurovalu (EFSF). Na dnešnom zasadnutí Výboru NR SR pre európske záležitosti to potvrdil predseda poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár s tým, že o poskytovaní financií pre konkrétne krajiny by rozhodovala novozriadená komisia. Zároveň odmietol tvrdenie ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ-DS), že kritici eurovalu neponúkajú žiadne alternatívne riešenia.
J. Kollár vysvetlil, že zastúpenie v komisii by malo všetkých šesť parlamentných strán, pričom každá z nich by mala právo veta. Slovenský zástupca pri eurovale Martin Bruncko by potom hlasoval o poskytnutí financií v súlade so závermi tejto komisie. "Ide teda o posilnenie rozhodovacích procedúr na národnej úrovni," priblížil J. Kollár. Keby M. Bruncko hlasoval vždy proti, podľa J. Kollára by sme síce mali zákon umožňujúci vyššie záruky v eurovale, ale zo Slovenska by neodišiel ani cent.
Poslanec tvrdí, že SR má podľa zákona možnosť, nie však povinnosť poskytnúť záruky do EFSF do výšky 7,7 miliardy eur. Či sa z toho niečo využije alebo nie, potom závisí od schvaľovacej procedúry v Rade riaditeľov EFSF v Luxemburgu, kde Slovensko zastupuje práve M. Bruncko. "Navýšme to na 7,7 miliardy eur, ale súčasne povedzme, že nebudeme nesvojprávni a urobíme presne to, čo nemecký parlament. Ten síce ratifikoval pristúpenie Nemecka k dodatku k zmluve k EFSF, ale prijal aj uznesenie, že angažovanosť Nemecka bude 221 miliárd a ďalej ani cent. SaS tiež hovorí, že buďme suverénni a slobodní a nezablokujme ostatných," apeloval J. Kollár.
Mikloš hovorí o výraznom posune
Mikloš takýto postoj považuje za výrazný posun. "Prekvapilo ma to a vítam, že dochádza k takémuto posunu, len vyrážame otvorené dvere, pretože limit 7,7 miliardy eur je v zákone. Ani cent naviac. Ja som doteraz vaše 'ani cent naviac' chápal ako 'ani cent'. Ale vítam to, poďme hľadať domáce procedúry. Dva návrhy sme vám dali, oba ste odmietli, ale dobre, super. To na čom sa vieme dohodnúť, sú domáce procedúry, ale nie zmena obsahu zmluvy, ktorú schválilo 17 krajín," odkázal J. Kollárovi.
Minister pred novinármi priznal, že dnešný návrh šéfa klubu SaS počul po prvý raz. Novinkou tiež preňho je, že podľa Kollára sa o tom bude hovoriť na dnešnej Koaličnej rade, keďže tá mala byť venovaná výlučne rozpočtu. "My sme dávali konkrétne návrhy, ktoré boli odmietané, ale teším sa, že sú na stole ďalšie, o ktorých môžme rokovať," pripustil.
J. Kollár odmietol špekulácie, že SaS v otázke eurovalu ustupuje zvyšku koalície. Zdôraznil, že tých 7,7 miliardy eur, ktoré majú byť zvýšeným ručením zo strany SR, nie sú vyhodené peniaze. "Oni sa stávajú záväzkom až v okamihu, keď Slovensko podpíše ručiteľské listiny. Samotný zákon vytvára len akýsi rámec," upozornil.
Na otázku, prečo SaS odmietla podobné riešenie, ktoré liberálom ponúkali koaliční partneri pred niekoľkými týždňami na rokovaní v Častej-Papierničke, odvetil, že vtedy na stôl nikto písomný dokument nedal. "Bolo to spomenuté ústne. My sme dali na stôl písomnú podobu paragrafového znenia," poznamenal.
Či s takýmto postupom súhlasí celá SaS, priamo nepovedal. "Nech by rozhodnutie dnešnej Koaličnej rady bolo akékoľvek, tak vyjednávací tím SaS, ktorý chodí na Koaličné rady, bude hlasovať unisono ako jeden šík," deklaroval. Či sa to týka aj celého poslaneckého klubu, zatiaľ známe nie je. "Klub sa stretáva v sobotu (8.10.), no nepodsúvajte mi, že vedenie SaS nemá jednotný názor," apeloval.
J. Kollár je presvedčený, že teraz je lopta na strane zvyšku koalície. "To riešenie je vyrokovateľné a akceptovateľné, ale musia sa k tomu vyjadriť partneri," dodal.
Nalomená je aj OKS
Občianska konzervatívna strana (OKS), ktorá odmieta v parlamente podporiť euroval, nezmení podľa predsedu strany Petra Zajaca svoje stanovisko, pokiaľ svoj postoj nezmení SaS. "Ak SaS zmení svoje stanovisko, zmení to celú situáciu a my musíme svoje rozhodnutie zvážiť,“ povedal Zajac vo štvrtok pre agentúru SITA.
Strana SaS pravdepodobne nakoniec za euroval v parlamente zahlasuje. Na štvrtkovom rokovaní výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti to potvrdil predseda poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár. Podmienkou strany je zriadenie komisie, v ktorej budú zastúpené všetky parlamentné politické strany, každá s právom veta. Kým komisia neodsúhlasí pomoc pre ktorúkoľvek krajinu, tak z eurovalu peniaze neodídu.
OKS má v parlamente štyroch poslancov. Bez nich by vládna koalícia, keby euroval podporila aj SaS, stále nemala v parlamente potrebnú väčšinu.
Matovič víta, Fico hovorí o podvode
Nezávislý poslanec Národnej rady SR a líder hnutia Obyčajní ľudia Igor Matovič víta informácie o koaličnej dohode o eurovale. "Od začiatku hovoríme, že najlepšie riešenie je také, aby sme neblokovali Európu a chránili sme záujem Slovenska. Toto je v súlade s tým, takže ja som v podstate rád, uvidíme ako to dopadne," povedal po príchode na rokovanie Koaličnej rady s tým, že o dohode až dodnes nemal informácie.
Podľa predsedu strany Smer-SD Roberta Fica sa liberálna strana SaS dopustila jedného z najväčších podvodov na voliča, keď dnes potvrdila, že podporí navýšenie dočasného eurovalu. Stalo by sa tak za podmienky, že sa vytvorí komisia so zastúpením všetkých šiestich parlamentných strán a tá bude rozhodovať o poskytovaní financií pre konkrétne krajiny. "Bola už iba otázka času, kedy strana SaS príde s výhovorkou, prečo v utorok zahlasuje za euroval," povedal dnes R. Fico. "V praktickej reči to znamená, že celý euroval bude v rukách strany SaS, ktorá bude môcť v ktoromkoľvek okamihu blokovať rozhodnutia," tvrdí R. Fico.
R. Fico zároveň vyhlásil, že odmieta nominovať ľudí do navrhovanej komisie. Strana Smer-SD doposiaľ podmieňovala podporu eurovalu tým, že zaň zahlasuje celá koalícia. Podľa R. Fica však táto podmienka nebola dnešným vyhlásením strany SaS splnená, a tak sa v utorok (11.10.) jeho strana nezúčastní na hlasovaní. "Ak je hlasovanie o eurovale podmienené takýmto nezmyslom v podobe komisie, ktorá má brzdiť plnenie finančných záväzkov, tak euroval na Slovensku nebude skutočne schválený," vyhlásil R. Fico.
Figeľ má výhrady ku komisii
Zriadiť komisiu so zástupcami všetkých parlamentných strán, ktorá by mohla rozhodovať a prípadne blokovať poskytovanie pôžičiek z eurovalu, je podľa predsedu KDH Jána Figeľa nezmysel. Takýto návrh riešenia umožňujúceho schválenie zmien v eurovale dnes na rokovaní európskeho parlamentného výboru prezentoval šéf poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár.
"Viete si predstaviť väčšinovú vládu, ale o zásadných veciach rozhodovať konsenzom naprieč politickým spektrom? Takto to nerobia nikde v Európe. Náš návrh hovorí o korektnom mechanizme, ktorý v koaličnej zostave ponúka rokovania o každom ďalšom rozhodovaní v rámci eurovalu," priblížil Figeľ pred dnešným rokovaním Koaličnej rady. Upraviť prísnejším spôsobom vnútroštátne pravidlá neodmieta a ide podľa neho o návrhy, ktoré ostatní partneri ponúkajú SaS už niekoľko týždňov.
Podľa predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára postoj SaS svedčí o tom, že liberáli pochopili potrebu kompromisov pre fungovanie koalície. Neobáva sa pritom, že by schválenie navrhnutého riešenia eurovalu na Slovensku vyvolalo kritiku v zahraničí. Svoj postoj ilustroval na príklade Nemecka, kde o každej pôžičke má rozhodovať parlament.
B. Bugár však rovnako ako Figeľ namietal zloženie parlamentnej komisie. "My sme nehovorili, že absolútne ten návrh na 100 percent podporíme, ale vytvoriť komisiu, výbor - áno, samozrejme. Otázne je, aké zloženie," uviedol. Zamietavý postoj Smeru-SD k členstvu v podobnej komisii predseda Mostu-Híd privítal. "Máme o jednu starosť menej," reagoval.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com