Aktualizované 28. 2. 2012 o 15:05 o vyjadrenie SaS
Podnikateľ Marián Kočner dnes na tlačovej besede povedal, že SaS dostala v minulosti v igelitovej taške asi päť miliónov korún od skupiny Penta. Kočner tvrdí, že sa na jednom zo stretnutí s Richardom Sulíkom pýtal bývalého predsedu parlamentu, či dostal on, resp. strana SaS od jedného zo spoločníkov finančnej skupiny Penta finančný príspevok na kampaň, ktorý nie je uvedený na webovej stránke SaS. Sulík vraj reagoval protiotázkou, odkiaľ to vie. „Povedal, že on naozaj nikdy od Joža Špirka z Penty žiadne peniaze nezobral,“ uviedol M. Kočner na tlačovej besede a dodal, že „je to pravda, neklamal, pretože ich doniesol pán Kolárik – v tom čase neviem či pokladník alebo niečo také v SaS, ktorý ich od toho Špirka dostal v takej bielej igelitke s logom Tesco,“ vyhlásil Kočner. Dokázať to nevie, ale páči sa mu súčasné rozšírené posielanie ľudí na detektor lži, tak navrhuje, nech tam idú Kolárik aj Sulík. „Ja im to zaplatím všetkým, nie je to také drahé,“ uviedol Kočner.
Penta podľa jej hovorcu Martina Danka vylučuje akýkoľvek finančný sponzoring politickej strany SaS. Penta sa podľa jeho slov v uvedenej strane neangažovala. Jediný kontakt s predsedom strany Richardom Sulíkom mal Jozef Špirko, a to ako viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov. Danko tak reagoval na tvrdenie podnikateľa Mariána Kočnera, ktorý dnes na tlačovej besede povedal, že SaS dostala v minulosti v igelitovej taške asi päť miliónov korún od skupiny Penta.
Danko pripomenul, že J. Špirko nie je už rok v aktívnom vedení skupiny Penta a nepodieľa sa na jej projektoch. Dodal, že prípadné vzťahy medzi Špirkom a Sulíkom sú jeho súkromnými aktivitami a nijako nesúvisia s Pentou. Akékoľvek otázky na túto tému podľa Danka treba klásť preto priamo Jozefovi Špirkovi. Ten pre sme.sk povedal, že „sú to výmysly“.
SaS podá na Kočnera trestné oznámenie, iným spôsobom na jeho dnešné vyjadrenia reagovať nechce. „Na vykonštruované formulácie typu 'mne to tak vychádza' a 'ja si myslím, že' strana SaS rozhodne nebude reagovať. Obzvlášť, ak sa pán Kočner v závere tlačovej besedy sám priznal, že sú to len jeho pocity. Jeho tlačová beseda je potvrdením špinavých útokov voči SaS,“ píše sa v stanovisku strany zverejnenom na jej webovej stránke.
Kočner obvinil Sulíka z klamstva
Kočner dnes otvoril tlačovú konferenciu tým, že Richard Sulík v kauze Sasanka v mnohých veciach klamal. Kontroverzný podnikateľ poukázal na to, že Sulík niekoľkokrát povedal, že ho žiadal o zverejnenie vzájomnej e-mailovej komunikácie a on mu ju nedal. „Pán Sulík klame,“ vyhlásil Kočner na tlačovej besede.
Sulík o súhlas zverejniť e-mailovú komunikáciu žiadal Kočnera podľa jeho tvrdenia 30. januára, keď bol podnikateľ v nemocnici. Kočner zavolal do právnickej kancelárie a poradil sa, či je dostatočné dať súhlas na zverejnenie komunikácie cez SMS - právnička mu poradila, aby to bolo v písomnej forme. Napokon podľa vlastných slov pripravený súhlas od právničky odovzdal v obálke asistentke Sulíka. „Čo je teda prekvapivé, do dnešného dňa som tento súhlas podpísaný od Richarda Sulíka nedostal,“ dodal Kočner s tým, že súhlas by nadobudol platnosť až po podpise Sulíka.
Kočner si pamätá inú situáciu, ako sa zoznámil so Sulíkom, ktorý hovorí, že ho zoznámil s Kočnerom exminister financií Ján Počiatek. Kočner tvrdí, že čísla na ľudí, ktorí ho zaujímajú, si vie zohnať aj sám. So Sulíkom sa skontaktoval pre jeho plán o mestskej hromadnej doprave v Bratislave, ktorý sa Kočnerovi páčil.
Stretnutí malo byť viac
Stretávať so Sulíkom sa údajne začali už pred voľbami, tvrdí Kočner. „Bolo to predtým, ako SaS začala pripravovať kandidátku poslancov do národnej rady,“ povedal Kočner. Ani si nespomína, prečo sa vlastne začali stretávať, ale jeho myšlienky mu boli sympatické. „Začali sme sa stretávať častejšie, možno pravidelne – najprv to bolo v aute potajomky, potom v dome na Chraščovej,“ dodal a potvrdil, že sa bavili o politike. Vraj mu radil, kto je kto a na koho si má dávať pozor, kto mu bude šliapať na otlaky. Celkovo malo byť stretnutí viac ako desať.
Sulík ho vraj požiadal o preverenie niektorých ľudí, ktorých chce dať na kandidátku, o ktorých veľa nevie a nie je si istý. „Vážení členovia SaS, asi by ste sa divili, čo všetko o vás viem,“ konštatoval Kočner s tým, že všetko povedal Sulíkovi. Kočnerovi bolo sympatické, že Sulík chcel mať na kandidátke len čistých ľudí. Podľa Kočnera zostal na kandidátke človek, na ktorého by mohlo niečo v budúcnosti prasknúť.
Kočner tvrdí, že Sulík mu v minulosti priniesol ukázať aj spis Gorila. Kočner o spise už vedel. Sulík mu vraj vyhlásil, že s ľuďmi spomínanými v Gorile si do vlády nesadne.
Kauza Sasanka sa začala po tom, keď niekto v januári na web umiestnil prepisy SMS, ktoré si Sulík vymieňa s Kočnerom. Neskôr sa na rovnakej stránke objavili aj videozáznamy, na ktorých sa Sulík v Kočnerovom dome zhovára o voľbe generálneho prokurátora a zákulisí slovenskej politiky. Zo záznamu vyplýva, že SaS bola v roku 2010 pripravená podporiť výmenu Radičovej na premiérskom poste za Ivana Mikloša. Sulík sa tiež Kočnerovi sťažuje, že s Radičovou sa zle spolupracuje, pretože často mení názory. Podnikateľa z tzv. mafiánskych zoznamov tiež informuje o tom, že najmenej jednému z poslancov za SaS niekto ponúkol 300-tisíc eur, ak pri voľbe generálneho prokurátora podporí Dobroslava Trnku. Podľa Radičovej také stretnutia politikov diskvalifikujú.
Foto na titulke - SITA / Marián Peiger