Koaličná SaS naďalej nesúhlasí so zmenami v ochrannom európskom vale, na ktorých sa v júli dohodli európski lídri. Po dnešnom stretnutí s premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS) to potvrdil šéf liberálov Richard Sulík. Zmenu pravidiel a navýšenie dočasného eurovalu, ako aj vytvorenie nového trvalého mechanizmu musí na Slovensku schváliť parlament a bez hlasov SaS nemá na to vládna koalícia väčšinu. Premiérka bude preto musieť hľadať podporu v opozícii.

"Vnímame tieto mechanizmy ako nástroje, ktoré sú kontraproduktívne. Slovensko by to zadlžilo na dlhé roky a vnímame to ako hasenie požiaru ventilátorom," vysvetlil svoj postoj Sulík. Podľa neho sa v posledných dňoch ukazuje, že aj finančné trhy vnímajú opakované intervencie eurozóny v prospech jednotlivých problémových krajín ako slabosť.

Aj keď Slovensko môže byť prvá krajina, ktorá odmietne zmeny v eurovale, podľa Sulíka nebude jediná. "Je známe, že je viacero krajín, ktoré s veľkou nevôľou sledujú počínanie Bruselu a možno aj v iných krajinách nedôjde k schváleniu. My sa pod toto jednoducho nepodpíšeme. Spravíme všetko pre to, aby to v parlamente neprešlo," avizoval líder SaS.

Liberáli okrem navýšenia eurovalu zásadne nesúhlasia ani s flexibilnejšími pravidlami jeho fungovania, keď by mohol v budúcnosti napríklad nakupovať dlhopisy problémových krajín. "Je to čistá cesta do dlhovej únie, to bude už hotový socializmus. Bude to ako Sovietsky zväz, ten mal 15 republík, EÚ bude mať 27," vyhlásil Sulík s tým, že do takéhoto spolku Slovensko na začiatku v žiadnom prípade nevstupovalo.

Kritike šéf SaS podrobil aj rozhodnutie Európskej centrálnej banky (ECB), že bude na trhu nakupovať dlhopisy Talianska a Španielska. "Vnímam to ako jasné porušenie pravidiel. Smernice ECB jasne hovoria o tom, že takéto dlhopisy nesmie skupovať. Nesúhlasím s tým, aby sa takto porušovali pravidlá," dodal Sulík.

Foto na titulke - TASR / Martin Baumann