Koaličná SaS sa na blížiacej sa schôdzi Národnej rady (NR) SR, ktorá sa začína budúci týždeň v utorok (28.6), pokúsi zúžiť mandát ministrovi financií Ivanovi Miklošovi (SDKÚ-DS) a ďalším predstaviteľom vlády pri rokovaniach o druhej pôžičke Grécku. Momentálne zbiera pod svoj návrh potrebné podpisy, aby ho mohla zaradiť do programu schôdze.

“Snažíme sa zozbierať 30 podpisov, aby NR SR mohla rokovať o tom, v akom rozsahu zúži vyjednávací mandát ministrovi financií pri druhej pôžičke Grécku. Minister dnes má mandát na to, aby pôžičku podpísal, my chceme, aby mu NR SR tento mandát zúžila," povedal dnes novinárom predseda SaS a šéf parlamentu Richard Sulík. I. Mikloš aj premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) berú podľa neho túto iniciatívu na vedomie a akceptujú ju, keďže ide o legitímne právo poslancov.

Okrem 22 hlasov vlastných zákonodarcov potrebuje SaS získať podpisy aj od iných parlamentných strán, Sulík však potenciálnych partnerov bližšie konkretizovať nechcel. “Myslím si, že týchto 30 podpisov by sa nám mohlo podariť zozbierať a potom sa uvidí v parlamente, kto zaujme akú pozíciu," avizoval. O pomoci Grécku sa už dlhšie kriticky vyjadrujú napríklad štyria členovia OKS, ktorí sú súčasťou klubu koaličného Mosta-Híd.

Prípadné uznesenie NR SR, ktorým by sa zúžil vyjednávací mandát predstaviteľov vlády, by malo obsahovať päť podmienok. Patrí medzi ne povinná účasť súkromného sektora, požiadavka zaručenia ďalšej pôžičky reálnym majetkom, tzv. kolaterálom, či privatizácia štátnych aktív. Podmienkou má byť aj účasť Medzinárodného menového fondu (MMF) a nutný súhlas opozície s dodatočnými úspornými opatreniami.

Účasť súkromného sektora aj spôsobom odpustenia časti istiny dlhu pritom podľa Sulíka znamená bankrot krajiny. "Grécko musí zbankrotovať, to je nevyhnutná podmienka pre akékoľvek ďalšie úvahy. Čo sa deje teraz je len kupovanie času, naťahovanie mimoriadne zlého stavu bez zrejmého riešenia," kritizoval Sulík pokračujúcu pomoc Grécku.

Lídri 27 členských krajín Európskej únie (EÚ) vo štvrtok oficiálne prijali žiadosť Grécka o druhý balík finančnej pomoci. Grécky premiér Jorgos Papandreu počas zasadania Európskej rady predložil žiadosť svojim európskym kolegom a Medzinárodnému menovému fondu (MMF). Už druhá pôžička Grécku po vlaňajšej 110-miliardovej pomoci by sa mohla realizovať do konca roka 2014 a pravdepodobne pôjde o sumu nad 100 miliárd eur. Prispieť by k nej mali aj súkromní veritelia Grécka.

Foto na titulke - TASR / Martin Baumann