„Zvýšenie DPH je pre nás absolútne neprijateľné. Aj z toho dôvodu využijeme na koaličnej rade právo veta a akýkoľvek návrh, ktorý bude zvyšovať DPH zavetujeme. Ak má dobre fungovať naša koalícia, musia sa rešpektovať aj pravidlá. Podpora rodín je správnou vecou rovnako ako je dôležité spraviť poctivú daňovo-odvodovú reformu. Určite sa však nemôže ísť cestou zvyšovania DPH a populisticky prichádzať s nápadmi, ktoré nemajú oporu ani medzi koaličnými partnermi,“ uviedol Richard Sulík.
Po boku so Za ľudí
SaS sa tak pridáva k strane Veroniky Remišovej, ktorá dnes avizovala, že taktiež nepodporí zvýšenie daní. V nedeľnej diskusnej relácii V politike na TA3 to vyhlásila šéfka strany a vicepremiérka Veronika Remišová. Podotkla, že takýto návrh na koaličnú radu neprišiel, koalícia sa však podľa nej zaoberala návrhom na zvýšenie rodinných prídavkov.
„Návrh na zvýšenie DPH na 25 percent nepodporíme. Myslíme si ale, že rodičia detí si zaslúžia, aby rodinné prídavky mali vyššie a aby sa pravidelne zvyšovali,“ skonštatovala. Poslanec Národnej rady SR a predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico v relácii odmietol filozofiu zvýšenia DPH na 25 percent. "Znamenalo by to prudké zdraženie všetkého," poznamenal.
Veronika Remišová: Zvýšenie DPH na 25 percent nepodporíme
Gastro potrebuje opak
Zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) je kľúčovým nástrojom na pomoc gastrosektoru. Vyhlásili to koncom apríla na brífingu pred Úradom vlády SR zástupcovia tohto odvetvia. Poukázali na to, že v okolitých krajinách je sadzba DPH omnoho nižšia. Predstavitelia tohto sektora skonštatovali, že pozitívne vnímajú dofinancovanie schémy pomoci pre cestovný ruch, ale aj iné schémy, ktoré boli schválené v boji proti pandémii.
Generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) Marek Harbuľák však podotkol, že táto pomoc je len čiastočná a platí spätne za obdobie, keď boli prevádzky zatvorené. Nedokáže tak podľa neho vykryť všetky náklady, ktoré zostanú na pleciach podnikateľov.
„Tieto dlžoby budú raz musieť splatiť a predpokladáme, že sa tak bude musieť stať v nasledujúcich týždňoch až mesiacoch, keď dôjde k uvoľňovaniu opatrení, k postupnému ukončovaniu podporných schém alebo napríklad aj k ukončeniu odložených platieb," skonštatoval.
Vyhnanie viac ľudí
Minister financií Igor Matovič (OĽANO) v sobotu (1. 5.) avizoval prípravu finančného plánu. Z pohľadu verejných financií nastáva podľa neho totiž zásadný problém, keďže v blízkej budúcnosti sa Slovensko stane najrýchlejšie starnúcou krajinou Európskej únie.
"Ak vychádzam z predpokladu, že cesta vyšším zadlžením bude zarúbaná, migrantov nechceme, kradnúť sa nebude a šetriť už nebude kde, tak jediný zdroj na financovanie viac dôchodkov z menej miezd budú vyššie dane a odvody," uviedol minister.
Priznal však, že to následne môže zo Slovenska vyhnať ešte viac ľudí. Ako tvrdí, je možnosť pokúsiť sa aj o "zázrak v poslednej chvíli" a urobiť zo Slovenska krajinu, kde sa mladí nebudú báť založiť si rodinu a rodina sa nebude báť prijať ďalšie dieťa. Premiér Eduard Heger (OĽANO) tento týždeň vyhlásil, že sa daňovo-odvodové zaťaženie zvyšovať nebude. Zvyšovanie daní ale na druhej strane jednoznačne nevylúčil. "Daňová reforma ak príde, tak preto, aby bola prospešná pre občanov," povedal.