Strana SaS bude na post predsedníčky Osobitného kontrolného výboru Národnej rady na kontrolu činnosti SIS opätovne presadzovať svoju podpredsedníčku Máriu Kolíkovú. Koalícia ju v parlamente z tohto postu odvolala pre údajné pochybenia v júni. Kolíková obvinenia z pochybení odmieta. Predstavitelia SaS o tom informovali na štvrtkovej tlačovej konferencii.
„Máme tam kandidáta, plnohodnotného kandidáta. Nemôžu mať absolútne žiadnu pochybnosť o odbornosti Márie Kolíkovej. Nech sa páči, my ju tam dávame ako nominantku za našu stranu, pretože tento výbor patrí nám ako strane SaS,“ odkázal predseda strany Branislav Gröhling politikom vládnej koalície s tým, že v utorok môže byť voľba na nadchádzajúcej schôdzi parlamentu zaradená ako prvý bod.
Výbor je aktuálne nefunkčný
Opoziční politici argumentovali aj tým, že výbor je aktuálne nefunkčný. V súčasnosti sa na Slovensku diskutujú bezpečnostné témy, ktorým by sa mal podľa nich výbor venovať. Mária Kolíková by si po prípadnom zvolení chcela na výbor zavolať predsedu vlády Roberta Fica aj s vedením Slovenskej informačnej služby. Dôvodom na takéto predvolanie sú podľa nej informácie, ktoré premiér verejne šíri o možnom ďalšom atentáte.
Výbor by podľa nej mal zasadnúť aj k vyšetrovaniu atentátu na Roberta Fica z mája. Verejnosť podľa Márie Kolíkovej nemá o vyšetrovaní dostatok informácií.
Kontrolný výbor SIS by chcela Mária Kolíková zvolať i v súvislosti s vyšetrovaním bombových hrozieb na školách a poslancom parlamentu by mali kompetentní vysvetľovať aj informácie o sledovacom systéme, ktorým môže SIS disponovať.
Možné je aj rokovanie v parlamente
Poslanec NR SR Juraj Krúpa vyhlásil, že ak by sa sfunkčnenie výboru nepodarilo, mohli by na túto tému rokovať poslanci v pléne parlamentu. Pripomenul, že zákonodarcovia už v utajenom režime k správe SIS v minulosti rokovali. Do úvahy by podľa neho pripadalo aj rokovanie na pôde brannobezpečnostného výboru.
Poslanci v pléne parlamentu Máriu Kolíkovú z pozície predsedníčky výboru odvolali v júni. Argumentovali tým, že postupovala nad rámec svojich kompetencií, keď adresovala podnet Generálnej prokuratúre. Prekáža im tiež, že mala bezdôvodne zrušiť zasadnutie výboru a nezabezpečila jeho rokovanie. Kritizujú aj to, že mala verejne spochybniť činnosť SIS. Kolíková pochybenia viackrát odmietla.