Dolár už nestačí. Svet potrebuje novú svetovú rezervnú menu, žiadal včera vo svojom prejave na Svetovom ekonomickom fóre v Davose francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. A publikum v preplnenej sále mu tlieskalo.

„Potrebujeme nový Bretton-woodsky systém. Nemôžeme mať na jednej strane multipolárny svet, na druhej strane jednu rezervnú menu na celosvetovej úrovni,“ povedal podľa New York Times N. Sarkozy. Týmto vyhlásením podporil najmä snahy Číny, ktorá sa už dlhšie snaží zosadiť dolár z trónu. No vzápätí nepriamo zaútočil aj na Čínu: „Nemôžeme na jednej strane chváliť voľný trh a na druhej strane tolerovať peňažný dumping.“

N. Sarkozy sa chce pričiniť o zmenu medzinárodného menového systému počas budúcoročného predsedníctva Francúzska v G20. V krátkom čase tak bude môcť N. Sarkozy na čele významného svetového zoskupenia presadzovať svoje myšlienky. Ako dynamický, no kontroverzný vodca sa ukázal už počas predsedania Francúzska Európskej únii.

Okrem dolára si Sarkozy vzal na mušku aj banky. Podporil amerického prezidenta Baracka Obama v snahe viac regulovať finančný systém. Okrem rozdelenia bánk na menšie celky si vie predstaviť aj vyššie dane. „Táto diskusia však nemôže byť obmedzená len na jednu krajinu, aj keby bola jej váha vo finančnom svete veľmi veľká,“ povedal podľa Spiegel Online. Aj reguláciu bánk chce preto riešiť v rámci G20.

New York Times pripomína, že poslucháči v sále tvorili len časť Sarkozyho publika. Jeho prejav bol určený najmä Francúzom, ktorí o šesť týždňov pristúpia k volebným urnám, aby si zvolili svojich regionálnych zástupcov. A keďže Sarkozyho hviezda hasne, pokúša sa zvýšiť svoju popularitu a posilniť tak svoje šance na zotrvanie v prezidentskom kresle. „Bola to účinná a pomerne populistická reč,“ povedal pre NYT politický komentátor a profesor na Oxforde Timothy Garton Ash. V Davose podľa neho štátni predstavitelia vždy aspoň polovicu prejavu venujú svojmu vlastnému publiku.

Obamov plán na reguláciu bánk v Davose chválil aj prezident Európskej centrálne banky Jean-Claude Trichet. Podľa Wall Street Journalu považuje navrhované pravidlá na obmedzenie veľkosti bánk za dôležité a zaujímavé. „Idú rovnakým smerom, ako je naše stanovisko,“ povedal. Aby sa zabránilo narušeniu hospodárskej súťaže, mali by byť nové pravidlá dohodnuté na medzinárodnej úrovni.

Banky sa, prirodzene, takýmto tvrdým zásahom do ich biznisu bránia. Šéf britskej Barclays Bank Robert Diamond tvrdí, že podobné pravidlá nepomôžu. Aj keby sa novými pravidlami obmedzila veľkosť finančných inštitúcií, nezabránilo by to podľa neho novej finančnej kríze.

Foto na titulke - SITA / AP