Ochrana súkromia užívateľov internetu pritom v USA vyvoláva po afére rozpútanej odhalením bývalého analytika tajných služieb Edwarda Snowdena veľké diskusie.
Tajná inštitúcia riadená ministerstvom financií podľa novín sleduje komunikáciu na sociálnych sieťach dlhodobo, nepovažuje však svoju činnosť dostatočne efektívnu a rozhodla sa zaobstarať si nový program spĺňajúci niekoľko požiadaviek.
Okrem toho, aby bol program schopný rozpoznať iróniu napríklad v súvislosti s americkým prezidentom Barackom Obamom, má taktiež rozpoznať vplyvné osoby, aby sa služba mohla lepšie zamerať na sledovanie ich myšlienok.
V Spojených štátoch pritom v minulom roku vyvolalo škandál Snowdenovo odhalenie existencie tajného programu, ktorý prostredníctvom Národnej agentúry pre bezpečnosť (NSA) monitoruje internetovú komunikáciu Američanov. Debata o prísnejšej kontrole tajných služieb v tomto roku viedla k obmedzeniu právomocí NSA v zhromažďovaní záznamov o telefonátoch.
Aký má byť účel efektívnejšieho sledovania komunikácie na sociálnych sieťach zo strany SS, to hovorca Ed Donovan médiám nespresnil. Agentúra iba odkázala na cieľ svojej existencie, ktorým je „zachovanie integrity ekonomiky a ochrana vodcov krajín a štátnych návštev zo zahraničia“.