V oblastiach Ogliastra, Barbagia di Ollolai a Barbagia of Seulo na Sardínii sa nachádza „modrá zóna“ – miesto, kde ľudia bežne žijú výrazne dlhšie. Odborník na dlhovekosť Giovanni Mario Pes a jeho kolegovia zistili, že starší, produktívni obyvatelia, ktorí sa dožívajú 100 rokov, nie sú výnimočnými prípadmi, ale skôr normou.
Genetika síce zohráva určitú úlohu v dlhovekosti, ale tvorí len 20 až 25 percent rozdielu v dĺžke života. Zvyšok závisí od životného štýlu a zvykov, ktoré môžeme ovplyvniť. Tu sú štyri kľúčové zvyky Sardínčanov, ktoré im pomáhajú žiť dlhšie:
1. Prirodzene aktívny deň
Obyvatelia „modrej zóny“ nemajú potrebu trápiť sa ranným cvičením a potom celý deň sedieť. Namiesto toho sa počas dňa neustále prirodzene hýbu, zatiaľ čo vykonávajú bežné domáce či pracovné úlohy.
Kopcovitý terén Sardínie poskytuje množstvo príležitostí na fyzickú aktivitu, ktorá zlepšuje kardiovaskulárny systém a posilňuje svaly bez potreby strojov. Pasenie, záhradníčenie, chôdza či zber divokých bylín a húb udržujú telo aj myseľ v dobrej kondícii.
2. Čerstvé, doma pripravené jedlá
Na Sardínii by ste len ťažko našli starších ľudí, ktorí by jedli fast food za volantom. Miestni obyvatelia uprednostňujú čerstvé, sezónne jedlá z lokálnych surovín, ktoré pripravujú vo vlastných kuchyniach. Tento tradičný spôsob stravovania má pozitívny vplyv na ich zdravie a pohodu.
Bohaté krajiny až tak netrápia nemocnice ani školy, ale cenovo dostupné bývanie
Väčšinu bielkovín získavajú zo strukovín, ako sú fazuľa, ktoré sú bohaté na vlákninu a ďalšie dôležité živiny. Mäso jedia len štyri až päťkrát do mesiaca. Základom ich jedál sú domáce výrobky bez pridaných konzervantov, ako je domáci chlieb alebo cestoviny.
3. Sociálna aktivita a pevné vzťahy
Starší obyvatelia Sardínie vykazujú vysokú úroveň psychologickej pohody a nízke príznaky depresie, čo je sčasti spôsobené ich odolnosťou a silnými sociálnymi väzbami. Obyvatelia nie sú izolovaní, zohrávajú dôležitú úlohu v rámci rodín a komunity.
Spoločné aktivity, náboženské obrady, záhradkárčenie alebo len dlhé rozhovory s priateľmi a dávka smiechu pomáhajú posilňovať tieto vzťahy a znižovať stres.
4. Zmysel pre duchovno
Starší obyvatelia Sardínie sú často nábožensky založení. Výskumy ukazujú, že modlitba a duchovno môžu prispieť k životnej spokojnosti v starobe. Okrem toho sociálna interakcia spojená s náboženskými obradmi prispieva k pozitívnemu pohľadu na život.