Nemecká strana Ľavica (Die Linke) by sa mohla rozdeliť na dve strany. Jablkom sváru sa mal stať konflikt na Ukrajine a súvisiace ekonomické sankcie, ktoré Západ voči Rusku zaviedol. Nerozhodnosť strany v týchto dvoch otázkach spustila vlnu odchodov, píše The Guardian.

Demisie sú otázkou času

Budúcnosť tejto ľavicovej strany visela na vlásku už od momentu, keď sa jej minulú jeseň podarilo dostať do parlamentu. Poďakovať sa môže špeciálnemu ustanoveniu vzťahujúcemu sa na strany, ktoré vyhrali voľby v troch a viac obvodoch.

Ak však stranu opustia aspoň traja z jej 39 poslancov, tak Ľavica príde o svoj štatút parlamentnej skupiny a s ním súvisiace privilégiá týkajúce sa členstva vo výboroch či času pri rečníckom pulte.

Zdroje z prostredia strany tvrdia, že tieto demisie sú len otázkou času, keďže členovia strany sa už týždeň verejne hašteria. Rozdelil ich prejav ich bývalej líderky Sahry Wagenknechtovej, ktorá v ňom nemeckú vládu obvinila zo „začatia bezprecedentnej ekonomickej vojny“ voči Rusku, ktoré je najdôležitejším dodávateľom energií v Nemecku.

Wagenknechtovej podporovatelia už spriadajú plány, ako sa od strany odtrhnúť, aby sa mohli sústrediť na voľby do Európskeho parlamentu. Tie sa uskutočnia v roku 2024.

Kontroverzný prejav

Wagenknechtová vo svojom prejave minulý štvrtok nazvala vládnu koalíciu pod vedením nemeckého kancelára Olafa Scholza tou „najhlúpejšou vládou v Európe“. Nahnevali ju totiž sankcie, ktoré vláda zaviedla voči Rusku. To pred začiatkom vojny na Ukrajine pokrývalo viac ako polovicu nemeckej spotreby plynu.

„Samozrejme, že je vojna na Ukrajine zločin,“ povedala bývalá líderka Ľavice. V dôsledku sankcií podľa nej upadnú milióny nemeckých rodín do chudoby, a preto nedokáže pochopiť, ako to celé prispieva k potrestaniu ruského prezidenta Vladimira Putina. Gazprom zaznamenáva rekordne vysoké zisky a nemecká ekonomika upadá, zhrnula Wagenknechtová.

Jej prejav si vyslúžil potlesk nielen od vedenia Ľavice, ale aj od poslancov krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD).

V nadväzujúcom prejave údajne člen predsedníctva strany Ľavica Dietmar Bartsch vyzval Wagenknechtovú, aby sa vyvarovala výzvam k otvoreniu plynovodu Nord Stream 2. K pozastaveniu tohto projektu došlo krátko po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Trápia ju nezhody

Názorové rozkoly trápia túto ľavicovú stranu podľa portálu už od jej samého počiatku, no v posledných rokoch sa čoraz viac stávajú jej pevnou súčasťou.

Najväčší rozdiel badať medzi táborom reformistov a táborom nacionalistov zoskupených okolo Wagenknechtovej. Reformisti vidia budúcnosť strany v priestore, kde sa prelínajú rôzne sociálne a odborové hnutia. Nacionalisti ich na oplátku obviňujú zo zrady, ktorej sa na svojich voličoch z prevažne pracujúcej triedy dopustili.

Wagenknechtová na záver svojho prejavu vyzvala nemeckého ministra hospodárstva Roberta Habecka, aby odstúpil. Namiesto toho tým iniciovala odchod dvoch vysokopostavených politikov z radov jej vlastnej strany, uzatvára The Guardian.

Ďalšie dôležité správy

Z nemeckej strany Ľavica odišli dvaja jej poprední členovia. Urobili tak po tom, čo prejav v nemeckom parlamente, ktorý kritizoval „ekonomickú vojnu“ Západu voči Rusku vyvolal kontroverziu. Bývalý europoslanec Fabio de Masi ohlásil svoj odchod v utorok
Neprehliadnite

Po kontroverznom príhovore o Rusku opustili nemeckú stranu Ľavica dvaja poprední členovia