Ministerstvo Richarda Rašiho pokračuje v likvidovaní veľkého množstva firiem, ktoré minulé štyri roky na Slovensku prevádzkovali záchrannú zdravotnú službu.
Včera zverejnili výsledky druhého kola výberového konania na licencie pre záchranky. Komisia, ktorú určil minister, pokračovala, podobne ako v septembri tohto roku v neprehľadnom výbere spomedzi uchádzačov o licencie. Šancu na najbližšie štyri roky dostali najmä firmy, ktoré boli už úspešné v prvom kole tohtoročného udeľovania licencií.
Na licencie si nesiahnu viaceré firmy, ktoré v prvom štvorročnom období patrili k špičkám na trhu záchraniek. Svojich zamestnancov budú musieť prepúšťať nielen kritici súčasného ministra, ako je napríklad firma Emergency Medical Service, ktorá operovala v okolí Vysokých Tatier a jej vedenie otvorene kritizovala ministra Rašiho za pochybné zorganizovanie výberového konania na záchranky.
Z trhu zrejme odídu aj sanitky Sveta zdravia, ktorí patrili do medicínskeho zoskupenia J&T. Finančníci ohlasujú svoj odchod zo zdravotníctva a tak zrejme už nemíňali sily na lobovanie v tejto oblasti. Ministerskí úradníci naznačili odchod z biznisu firme početne jednej z najsilnejších firiem IRS, alebo aj trenčianskej RZP.
Víťazi licenčného konania sú rovnakí ako v prvom kole. Až 44 bodov pre záchranky dostala spoločnosť Falck Záchranná.
Štátne záchranky z Košíc a Bratislavy, pre ktoré Záchranná a dopravná zdravotnícka služba organizuje pochybnú verejnú súťaž na nákup stoštyridsiatich kusov sanitiek, sa roztiahli po Slovensku. Bratislavčania tak budú zasahovať až v Zvolene a Banskej Bystrici. Už v prvom kole bol Falck a bratislavská štátna záchranka najúspešnejšími uchádzačmi o licencie. Dostali po osemnásť miest, odkiaľ budú k urgentným stavom vyrážať sanitky.
Podobne ako v prvom kole bola úspešný spoločnosť LSE, v ktorej bol spolumajiteľom súčasný riaditeľ bratislavskej štátnej záchranky, Boris Moťovský. Päť bodov si zaistili nemocnice, ktoré patria do zoskupenia Agel, miliardára Tomáša Chreneka. A desať záchranárskych bodov si v druhom kole licencovaniana najbližšie roky poistila komárňanská firma Zamed.
Jej úspech mohla zaistiť nie len kvalitná práca z minulých rokov, podobne ako to preukázalo viacero v licencovaní neúspešných firiem. Medzi spoločníkmi Zamedu možno nájsť firmu Slovenská Dunajská Konštrukčná, kde figurujú ľudia z advokátkej kancelárie Ružička–Csekes. Z vplyvného právnického zoskupenia, so spolumajiteľom Oszkárom Világim, ktoré drží v rukách napríklad zakázku na poradenstvo štátu pre diaľničné PPP projekty.
Víťazi za sanitku s lekárom budú inkasovať 28-tisíc eur mesačne a 70 centov za každý najazdený kilometer. Zdravotné poisťovne sú nútene na 270 zachranárskych vozov vyčleniť ročne vyše 70 miliónov eur.
Foto - Maňo Štrauch