Šiesti neúspešní žiadatelia o licenciu na záchranky podali žalobu na ministerstvo zdravotníctva. Žiadajú v nej zrušenie rozhodnutí úradu ministra Richarda Rašiho o nepridelení licencií. Právny zástupca Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby (APZZS) Marek Benedik uviedol, že jej členovia budú v prípade úspechu žiadať aj náhradu škody. Jej výšku spresniť zatiaľ nevedel.

Výber prevádzkovateľov záchraniek bol podľa asociácie protizákonný. Preto sa obrátila aj na generálnu prokuratúru, aby podala proti rozhodnutiu ministra protest. Okrem toho asociácia podala aj trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za neudelenie povolenia na prevádzkovanie záchranky v Kysuckom Novom Meste. Podľa asociácie to v regióne ohrozí poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Organizácia kritizuje výberové konanie na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií pozemnej záchrannej zdravotnej služby dlhodobo. Nepozdávajú sa jej kritériá tendra, ako aj ich vyhodnocovanie. Súťaž považuje za klientelistickú a korupčnú. Súčasný systém výberu presadil ešte bývalý minister zdravotníctva Rudolf Zajac, ktorý tiež čelil kritike za netransparentné rozhodovanie.

M. Benedik argumentoval tým, že kritériá výberu stanovilo ministerstvo v rozpore so zákonom. Prekážalo mu aj to, že úrad nezdôvodnil, prečo boli niektorí uchádzači úspešní a iní nie. Podľa asociácie totiž uspeli v súťaži firmy, ktoré nespĺňajú ani základné podmienky.

V oboch predošlých kolách si väčšinu bodov rozdelili rovnaké spoločnosti. Darilo sa najmä Falck Záchranná, a.s. Košice, ktorá získala spolu 62 staníc, ako aj štátnej Záchrannej a dopravnej zdravotníckej službe Bratislava, ktorá vyhrala boj o 35 ambulancií. Úspešná bola aj ďalšia štátna Záchranná služba Košice, či LSE - Life Star Emergency, spol. s.r.o. Limbach a ZaMED, s.r.o Komárno.

Licenciu naopak nedostanú viaceré firmy, ktoré v minulosti patrili k špičkám na trhu záchraniek. Svojich zamestnancov budú musieť prepúšťať nielen kritici súčasného ministra, ako je napríklad firma Emergency Medical Service, ktorá operovala v okolí Vysokých Tatier. Jej vedenie otvorene kritizovalo ministra Rašiho za pochybné zorganizovanie výberového konania na záchranky.

Z trhu zrejme odídu aj sanitky Sveta zdravia, ktorí patrili do medicínskeho zoskupenia J&T. Finančníci ohlasujú svoj odchod zo zdravotníctva a tak zrejme už nemíňali sily na lobovanie v tejto oblasti. Ministerskí úradníci naznačili odchod z biznisu firme početne jednej z najsilnejších firiem IRS, alebo aj trenčianskej RZP.

O sporne súťaži sa už hovorilo aj na pôde parlamentného zdravotníckeho výboru. Jeho poslanci kvôli nej chceli uskutočniť na ministerstve prieskum. Rezort im to však neumožnil. Vraj by to podľa neho mohlo ovplyvniť ďalší priebeh tendra. Ministerstvo zdravotníctva medzičasom vyhlásilo aj tretie výberové konanie na vydanie licencií. Tentokrát budú záujemcovia súťažiť o 74 sídiel, z toho 23 rýchlej lekárskej pomoci a 51 rýchlej zdravotníckej pomoci. Ide o posledné kolo tendra na rozdelenie celkom 270 bodov záchrannej zdravotnej služby. Lehota na podanie žiadostí je do 11. januára budúceho roka.

Foto na titulke - Maňo Štrauch