Sprevádzkovanie parku však prichádza v zložitom období, keď hospodársky rast Číny klesol na najnižšiu úroveň za posledné štvrťstoročie, upozornila agentúra AFP. Disneyland, ktorý funguje od septembra 2005 v Hongkongu, sa vlani prepadol do straty.
Spoločnosť Walt Disney však dúfa, že silnejúca čínska stredná trieda bude ochotná za návštevu v tematickom parku utrácať. Návštevníkov v komplexe čaká okrem iného vôbec najväčší disneyovský zámok, ktorého modré vežičky sa týčia nad pozemkami, ktoré predtým obývali farmy a malé továrne na predmestí čínskej obchodnej metropoly Šanghaj.
Disneyland bude lákať v Šanghaji návštevníkov aj na plavbu loďou inšpirovanú filmom Piráti z Karibiku, na show vychádzajúcu z filmu Ľadové kráľovstvo a na atrakciu s postavičkami zo sci-fi ságy Hviezdne vojny.
Nie sú jediní
Projekt výstavby zábavného parku bol zahájený v apríli 2011 a je spoločným podnikom americkej firmy a čínskeho, štátom podporovaného konzorcia Shanghai Shendi Group. Prevádzkovatelia parku, ktorého atrakcie sú rozmiestnené na štyroch štvorcových kilometroch, očakávajú, že ročne by ho mohlo navštíviť 25 až 30 miliónov ľudí.
Walt Disney však nie je jedinou spoločnosťou, ktorá v Číne skúša svoje šťastie. Čína stavia zábavné parky rýchlejšie než ktorákoľvek iná krajina na svete; len vlani tam bolo do prevádzky uvedených 21 zábavných parkov a ďalších 20 bolo rozostavaných, napísala agentúra AFP.
Najväčšie atrakcie sa už chystajú na slávnostné otvorenie Zdroj: SITA / AP
Tematický park plánuje otvoriť neďaleko metropoly Peking napríklad americké filmové štúdio Universal, zatiaľ čo spoločnosť DreamWorks Animation sa podieľa na budovaní zábavnej štvrte v Šanghaji.
Konkurenciu pritom netvoria len veľké zahraničné spoločnosti. Minulý mesiac najbohatší Číňan Wang Ťien-lin, ktorý má údajne blízke vzťahy s čínskym vedením, kritizoval kultúrnu „inváziu“ spoločnosti Walt Disney a južne od Šanghaja otvoril vlastný zábavný park s interaktívnymi kinami, horskými dráhami a ďalšími atrakciami.
„Pobláznenie myšiakom Mickeym a káčerom Donaldom je preč. Obdobie, keď sme nábožne sledovali disneyovky, už dávno skončilo,“ vyhlásil Wang, ktorý je majiteľom impéria Dalian Wanda Group.
Vysoké vstupné
Šanghaj kvôli zábavnému parku Disneyland vybudoval novou infraštruktúru a prvé ukazovatele dávajú nádeje, že projekt bude úspešný. Pred otváracím dňom, ktorý bol stanovený na 16. júna, už do komplexu s nákupnou a zábavnou zónou prístupného bez vstupeniek zavítal najmenej milión ľudí, uviedli miestne úrady.
Problémy by mohlo spôsobovať vstupné, ktoré bolo stanovené na 76 dolárov v hlavnej sezóne a 56 dolárov v ostatných mesiacoch. V krajine, kde je priemerná čistá mzda iba 278 dolárov mesačne, je podľa analytikov táto cena možno príliš vysoká.
Originálny Disneyland, v ktorom môžu návštevníci stretnúť myšiaka Mickeyho, Snehulienku či káčera Donalda, bol otvorený v roku 1955 v kalifornskom Anaheime. Je tiež jediným z impéria, ktorý postavili pod priamou taktovkou „otca zakladateľa“, amerického animátora, filmára a podnikateľa Walta Disneyho (1901-1966).
Druhý, väčší Walt Disney World, bol otvorený v roku 1971 pri floridskom Orlande. Prvý licencovaný Disneyland mimo Spojených štátov vyrástol v roku 1983 v japonskom Tokiu, ďalší bol otvorený v roku 1992 v Paríži.