Zástanca eutanázie zo Švajčiarska tvrdí, že priviedol k dokonalosti svoju samovražednú kapsulu Sarco, ktorá umožní ľuďom asistované umieranie.
Bude postačovať stlačiť jedno tlačidlo. Vnútro modulu sa následne zaplní dusíkom, ktorý zníži hladinu kyslíka.
„Človek sa bude cítiť trochu dezorientovane a môže pociťovať miernu eufóriu, než stratí vedomie,“ tvrdí autor zariadenia Philip Nitschke serveru Swissinfo.
„Vnútro modulu sa po zapnutí mechanizmu zaplaví dusíkom, ktorý rýchlo zníži hladinu kyslíka na jedno percento. Celé to trvá asi tridsať sekúnd,“ dodal Nitschke s tým, že kapsula vytlačená na 3D tlačiarni je veľmi pohodlná.
Snaha o legalizáciu
Nitschke, ktorý vedie organizáciu Exit International presadzujúcu legalizáciu dobrovoľnej eutanázie a asistovanej samovraždy, by chcel „prístroj smrti" vo Švajčiarsku sprístupniť ľuďom . V krajine je momentálne legálna asistovaná samovražda, teda samovražda vykonaná s pomocou inej osoby.
Vlani zomrelo vo Švajčiarsku pri asistovanej samovražde 1 300 ľudí.
„Dúfam, že by kapsula mohla byť vo Švajčiarsku ľuďom k dispozícii budúci rok," popísal svoje plány Nitschke.
Podľa súčasného švajčiarskeho zákona nemusia byť lekári v okamihu pacientovej smrti prítomní.
Musia mu však predtým predpísať smrtiaci liek a sú povinní zaistiť, že človek, ktorý si praje zomrieť, je mentálne plne schopný takú voľbu urobiť.
V Holandsku stíhajú „anjela smrti“, ktorý nelegálne pomáhal pri asistovaných samovraždách
Lekár je zbytočný
Nitschke tvrdí, že jeho cieľom je úplne odstrániť zásah lekára, aby ľudia mali úplnú kontrolu nad svojou smrťou.
„Chceme sa v tomto procese zbaviť akejkoľvek formy psychiatrického vyšetrenia.“
„Naším cieľom je vyvinúť systém detekcie pomocou umelej inteligencie, aby sme určili mentálnu kapacitu človeka. Psychiatri sú k tomu samozrejme veľmi skeptickí. Naša myšlienka je, že by dotyčný človek vyplnil test online a potom by dostal prístupový kód k Sarcu,“ dodal 74-ročný lekár Nitschke.
Vyberte si, kde chcete zomrieť
Kapsulu je podľa Nitschkeho možné kamkoľvek premiestniť a pacient tak môže zomrieť napríklad s výhľadom na more alebo uprostred lesa.
„Potom, čo pacient ľahne do modulu, sa ho zariadenie ešte spýta na niekoľko otázok a potom bude môcť sám samovražedný mechanizmus aktivovať,“ popísal autor projektu.
Vo svete je utanázia je povolená len v hŕstke štátov, napríklad v Holandsku, Belgicku, Luxembursku, Kolumbii či Kanade.
Švédsko dovoľuje asistovanú samovraždu. V Česku eutanázia ani asistovaná samovražda legálne nie je a zákon ich klasifikuje ako vraždu.