V Prešovskom kraji riešili niekoľko podnetov
Priebeh volieb bol v Prešovskom kraji pokojný, hoci jednotlivé volebné komisie museli riešiť niekoľko podnetov. Predseda volebnej komisie Prešovského samosprávneho kraja Richard Jánoš potvrdil, že nešlo o nič vážne.
„Najčastejšie to bolo porušenie moratória, keď napríklad jeden kandidát napriek moratóriu prišiel a zaparkoval s dodávkou priamo pri volebnej miestnosti. Našli sa tiež volebné ťaháky pod plentou a podobne,“ priblížil s tým, že podnety posunuli štátnej volebnej komisii, ktorá sa nimi bude zaoberať ďalej.
O post predsedu PSK sa uchádza celkom osem kandidátov, o poslanecké kreslo v krajskom parlamente má záujem 383 ľudí zapísaných na kandidátnych zoznamoch politických strán a 111 nezávislých kandidátov. „Dohromady je to teda 494 ľudí, čo je mimochodom najviac na Slovensku,“ upozornil R. Jánoš s tým, že priebežné výsledky už postupne zverejňujú. Predpokladá, že ak sa nestane nič mimoriadne, do polnoci by mohli byť sčítané všetky hlasy v krajských voľbách. „Následne sa začne so sčítavaním hlasov do orgánov miest a obcí,“ dodal.
Polóny: Výsledky volieb ukážu, či ľudia chcú zmenu vo vedení kraja
Výsledky volieb do orgánov samosprávnych krajov ukážu, či ľudia chcú zmenu vo vedení Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).
Ako uviedol A. Polóny, volebný deň aj celú volebnú kampaň vníma veľmi pozitívne, a to najmä pre to, že mal možnosť stretnúť sa s množstvom dobrých ľudí. "Z názorov, ktoré som počul, zmenu ľudia chcú. Či tú zmenu chcú až do takej miery, že sa vymení komplet celé vedenie na kraji, to uvidíme za malú chvíľu," skonštatoval A. Polóny.
Adrian Polóny v predvolebnej kampani opakovane vyzýval protikandidátov na spájanie. Kandidatúry sa napokon ako jediný v polovici októbra vzdal nezávislý kandidát Marek Modranský, vo voľbách verejne podporil A. Polónyho. "Boli sme ôsmi, ktorí hovorili o zmene. Tú zmenu bolo ľahšie dosiahnuť spojením síl. Som vo veľkom očakávaní, ako to dopadne," dodal A. Polóny.
Kandidát na predsedu BBSK a súčasný predseda predstavenstva spoločnosti SAD Zvolen Adrian Polóny čaká na výsledky volieb v spoločnosti priateľov a známych v jednom z hotelov v centre Banskej Bystrice.
Okrem Polónyho sa o post predsedu BBSK uchádzali ďalší siedmi kandidáti. Ako nezávislí kandidoval Ondrej Lunter, za stranu Republika Miroslav Suja, za ĽSNS Marek Kotleba, za Komunistickú stranu Slovenska Michal Albert, za stranu Socialisti.sk Maroš Čupka, za Slovenskú ľudovú stranu Andreja Hlinku Jozef Sásik a za stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti Rudolf Huliak.
Nosko: Verím, že v komunálnych voľbách som uspel
Súčasný primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko je optimista a verí, že v sobotňajších komunálnych voľbách uspel.
Verí, že občania majú dobrú pamäť a že obdobie, ktoré má primátor za sebou, prinieslo mestu rozvoj. Podľa neho uskutočnili veľa projektov, a to aj počas pandémie nového koronavírusu. Myslí si, že je za ním dobrá práca. „Uvidíme však, ako to vyhodnotia obyvatelia. Tím, ktorý je okolo mňa a trávi so mnou aj sobotnú volebnú noc, je dobre vyskladaný,“ zdôraznil s tým, že sú v ňom aj mladí politici, ktorí sú aktívni vo svojich mestských častiach.
Ako dodal, predvolebné prieskumy sledoval, žiadny si však pre seba urobiť nedal. „Sú odrazom momentálnej nálady obyvateľov,“ tvrdí J. Nosko s tým, že tí, ktorí sledujú dianie v komunálnej politike vedia, čo sa v meste chystá. Výsledky prieskumov podľa jeho slov môžu potešiť, ľudia sa však často rozhodujú na základe emócií. „Verím, že v Banskej Bystrici je dosť ľudí, ktorí komunálnu politiku sledujú a rozhodli sa správne,“ ukončil.
O post primátora Banskej Bystrice sa uchádzali ako nezávislí Ján Nosko a Diana Javorčíková, Daniel Karas za koalíciu strán Smer-SD a Republika, Peter Podhorský za ĽSNS a Jozef Sásik za Slovenskú ľudovú stranu Andreja Hlinku.
Mažgút: Očakávam, že si ľudia zvolia rozumom aj srdcom
Kandidát na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Ján Mažgút očakáva, že ľudia si v spojených voľbách zvolia v prvom rade rozumom a v neposlednom srdcom.
Verí, že po zverejnení výsledkov „budeme v konečnom dôsledku všetci spokojní“. Sobotný deň po dlhej dobe strávil s rodinou, s ktorou bol aj voliť. „Takže celý čas, až kým som neprišiel na centrálu, som strávil so svojou manželkou a deťmi, pretože to boli ľudia, ktorých som počas kampane najviac zanedbával. Je mi to ľúto a preto som sa im to snažil aspoň dnes trochu vykompenzovať,“ povedal.
Atmosféra v centrále kandidáta na Súmračnej v Bratislave je pokojná. Povedal, že počas dňa mal niekoľko telefonátov a správ, v ktorých mu ľudia zaželali úspech.
Mažgút zhodnotil, že kampaň mu dala minimálne skúsenosti a viacero stretnutí s ľuďmi. „Presvedčila ma o tom, že nálada v rámci kraja je úplne iná, ako sa snažia niektorí politici prezentovať. Určite mi to dalo veľmi veľa skúseností, že body programu, ktoré sme si v hrubých črtách nastavili, sa potvrdili. Ľudia v niektorých prípadoch nielenže potvrdili, čo sme si stanovili, ale rozšírili to aj o vlastné negatívne zážitky,“ uviedol.
Na otázku, či plánuje kandidovať aj v parlamentných voľbách, uviedol, že nikdy nehovor nikdy a uvidí, čo prinesie život.
Velič: Výsledok prijmem s pokorou
Jeden z kandidátov na post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Dušan Velič začal svoju volebnú noc v Bratislave, v kruhu najbližšej rodiny, priateľov a kandidátov na poslancov za Bratislavský kraj. Jeho pocity po spojených voľbách sú dobré, zhodnotil to vo svojej centrále, kde vládne rodinná atmosféra.
Dušan Velič tvrdí, že mal skvelý tím. Do kampane podľa svojich slov vložili maximálne množstvo kreativity, ale, ako tvrdí, išlo o nerovný boj. „Som rád, že sme prišli s témami. Je to v rukách ľudí a s pokorou prijmem taký či onaký výsledok,“ povedal kandidát na predsedu BSK. Ako povedal, sobotný deň strávil tak, že sa vyspal dlhšie a neskôr bol voliť.
V centrále D. Veliča sa nachádza aj vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová. Podľa nej je Velič pracant, tímový hráč a má skúsenosti z regionálnej politiky, a aj keď nebol v politike, bol aktivista v oblasti životného prostredia. I preto by bol podľa nej dobrým predsedom samosprávneho kraja. Tvrdí, že D. Velič vie ľudí spájať. „Vždy má väčšie šance úradujúci, či už je to predseda samosprávneho kraja alebo primátor, preto, že všetko čo v úrade robí, je kampaň,“ povedala s tým, že preto sa všade pár mesiacov pred voľbami robia chodníky a cesty, či sa strihajú pásky. Velič mal podľa nej férovú kampaň.
O post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja sa uchádzal Ivan Bošňák (ODS, DS, Spolu a Šanca), Juraj Droba (SaS, Team Bratislava, PS), ktorého podporuje aj OKS a NOVA, Milan Lopašovský (SMS), Ján Mažgút (Smer-SD, SNS), Magdaléna Sulanová (ĽSNS), Andrej Trnovec (Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku), Dušan Velič (Za ľudí, Sme rodina, KDH, Maďarské fórum) a Štefan Zima (Republika).
Vallo: Verím, že voľby skončia dobre
Napriek už medializovaným prognózam výsledkov sa opätovne kandidujúci súčasný šéf bratislavskej samosprávy Matúš Vallo (Team Bratislava, PS, SaS) predbežne neteší.
„Pokorne čakáme na výsledky,“ uviedol za seba a svoj tím v úvodnom príhovore k novinárom počas volebnej noci po skončení hlasovania v sobotňajších spojených samosprávnych voľbách.
Matúš Vallo sa poďakoval všetkým, ktorí prišli voliť, mrzí ho, že mnohí museli čakať v radoch. Verí, že účasť bude napokon čo najvyššia. „Je to veľmi dôležité,“ upozornil. Zároveň sa podľa neho ukázalo, že konanie spojených volieb v tomto termíne nebolo šťastným rozhodnutím.
Obyvatelia hlavného mesta volili v sobotňajších spojených voľbách v 394 volebných okrskoch. O post primátora hlavného mesta sa uchádzalo okrem Valla ďalších sedem kandidátov - Martin Mlýnek (OKS,NOVA, OĽANO a Zmena zdola), Miroslav Heredoš (Národná koalícia/Nezávislí kandidáti), Martin Jakubec (ĽSNS), Rudolf Kusý (Sme rodina, KDH, Za ľudí, Dobrá voľba a Umiernení, Aliancia), ktorému vyjadril podporu aj Hlas-SD, Peter Poláček (Hnutie Občan Národ Spravodlivosť), Andrej Trnovec (Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku) a Miroslav Vetrík (Život-národná strana).
Majerský: Verím, že výsledok bude v náš prospech
Súčasný predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský (KDH) verí, že v sobotňajších voľbách uspel so svojím tímom a získal viac hlasov ako jeho protikandidáti. Uviedol to v centrále KDH v Prešove po zatvorení volebných miestností.
„Snažil som sa celú kampaň viesť fér. Už len trpezlivo čakám na výsledok, ktorý, pevne verím, bude v náš prospech, pretože nehrám len za seba, ale za celý náš tím, všetkých kandidátov na poslancov, ale aj starostov,“ skonštatoval M. Majerský.
Ako dodal, sledoval predvolebné prieskumy, jeden si dali spraviť aj v jeho volebnom tíme, a práve na ten sa spoliehal najviac.
„Chceli sme, aby bol reálny a ukázal nám, či máme ešte v kampani zabrať. Tento prieskum ma favorizoval, preto som možno trochu pokojnejší, ale výsledky vo volebnej miestnosti môžu byť úplne iné, takže uvidíme,“ uviedol M. Majerský. Dodal, že podľa informácií, ktoré majú od členov jednotlivých okrskov, bola účasť vo voľbách na úrovni okolo 50 percent.
Okrem Majerského sa o post predsedu PSK uchádzal Ján Bync (nezávislý), Michal Biganič (nezávislý), Michal Kaliňák (Hlas-SD, Smer-SD, SNS, Aliancia), Filip Kuffa (Život - národná strana), Milan Mazurek (Republika), Patrícia Reváková (Národná koalícia/Nezávislí kandidáti) a Ingrid Tomková (ĽSNS)