„Od vietnamskej vlády sme dostali oficiálne stanovisko, takže ho nebudeme spochybňovať,“ povedala. Vietnamský minister vnútra sa má podľa nej v Kanade stretnúť na summite G7 s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. „Na ňom sa majú spoločne dohodnúť a vyvrátiť špekulácie, ktoré sa o únose objavili v médiách,“ dodala.

Obed s Kaliňákom

K únosu vietnamského podnikateľa a funkcionára tamojšej komunistickej strany Trinh Xuan Thanha z Berlína do Vietnamu malo dôjsť v júli minulého roku. Vietnamec bol v Nemecku v azylovom konaní, bol tak oficiálne chránený nemeckými úradmi.

Nemecko preto vyšetruje možné porušenie medzinárodného práva Vietnamom, pričom sa zaoberá aj možnou slovenskou stopou v únose s možným zneužitím slovenského vládneho špeciálu. Slovensko oň požiadala priamo vietnamská delegácia, ktorá prišla na kratší obed s delegáciou vedenou vtedajším ministrom Robertom Kaliňákom. Štandardne pritom takéto lety vybavuje pre delegácie veľvyslanectvo.

Zvláštne je na prípade aj to, že kým na stretnutí s ministrom boli Vietnamci štyria, na palubu lietadla nastupovali dvanásti. Medzi členmi delegácie bol aj generál, ktorého Nemecko podozrieva z prípravy únosu. Nemecké tajné služby tiež zistili, že v čase stretnutia vo vládnom hoteli Bôrik neďaleko parkovalo podozrivé auto, v ktorom sa unesený mohol nachádzať.

Zničená videonahrávka

„Slovenské štátne orgány zničili videonahrávku, ktorá zachytávala vietnamskú delegáciu pri odchode z bratislavského letiska, hoci už mali vedieť, čo sa v Nemecku stalo a že stopa vedie na Slovensko,“ pripomína poslanec a tímlíder SaS pre zahraničnú politiku Martin Klus. Mazanie videonahrávok z letiska je štandardným postupom, poslanec ale naráža na to, že slovenské tajné služby už vtedy mali mať informáciu o možnom únose.

„Je rovnako podozrivé, že ministerka vnútra Denisa Saková sa podľa svojich slov uspokojila s ubezpečením vietnamskej strany, že unesený vietnamský občan sa nenachádzal na Slovensku, nenachádzal sa ani v lietadle slovenskej národnej letky, a teda ani neprešiel územím našej krajiny. Očakávala azda ministerka, že sa Vietnam k únosu prizná?“ pýta sa M. Klus.

Vo Vietname vládne komunistická diktatúra, pre Slovensko je však krajina pätnástym najvýznamnejším obchodným partnerom.