Iný počet členov zahraničnej vládnej delegácie pred a po návšteve. Aj týmto obhajovali niektoré neštandardné veci okolo vlaňajšieho únosu Vietnamca Trinh Xuan Thanha cez Slovensko ministerka vnútra Denisa Saková a jej predchodca Robert Kaliňák. Pred médiá vystúpili postupne vo štvrtok po branno-bezpečnostnom parlamentnom výbore.
Obaja tiež obhajovali postup slovenských orgánov, ktoré celú vec začali oficiálne vyšetrovať len tento týždeň. Upozornenie a otázky k zavlečeniu od nemeckých orgánov mali už rok. Podľa nich sa nedal definovať trestný čin, ktorý by sa na Slovensku mal doteraz vyšetrovať. Všetko riešili nemeckí vyšetrovatelia.
Závery ešte nie sú oficiálne
„My skutočne ešte nemáme žiadne informácie z nemeckej strany, čo sa nachádza v nemeckom spise,“ reagovala ministerka. V Nemecku sa pritom už skončil súd s jedným z únoscov, ktorého miestne úrady uznali vinným. „Toto rozhodnutie ešte nie je právoplatné,“ dodala D. Saková.
Uviedla, že jej „logicky vychádza, že bude vypočutý“ aj pán Le Hong Quang, poradca expremiéra Roberta Fica. Pracoval pre slovenský konzulát vo Vietname a denník Sme v stredu informoval, že pred médiami sa zatajuje.
D. Saková takisto očakáva, že bude vypočutý k veci aj exminister R. Kaliňák.
R. Kaliňák sa na margo svojej zodpovednosti naopak odvolal na závery nemeckých vyšetrovateľov, keď uviedol, že „nemeckí vyšetrovatelia jasne deklarovali, že ak najpravdepodobnejšia cesta viedla cez Slovensko, tak podľa nich Slovensko bolo oklamané.“
Zrušil hneď návštevu Vietnamu
„Veríme, že nebola zneužitá naša pohostinnosť,“ zdôraznil, no hneď dodal, že bezprostredné otázky z Nemecka znamenali „našu reakciu, zrušili sme komunikáciu, ďalšiu plánovú cestu v septembri“, na ktorú sa R. Kaliňák pred rokom chystal. „Z môjho pohľadu to bol problém, prišli otázky, ktoré jasne hovorili, čo sa tu malo stať,“ vysvetlil svoj postoj.
Už v novembri ale do Vietnamu oficiálne cestovali ďalší členovia vlády – vtedajší podpredseda pre informatizáciu, dnes premiér Peter Pellegrini, minister hospodárstva Peter Žiga a minister financií Peter Kažimír.
R. Kaliňák tiež vysvetľoval, prečo aj po jeho požiadavke sa nakoniec branno-bezpečnostný výbor konal úplne s vylúčením verejnosti. Pôvodne sa čakalo, že utajená bude len jeho časť. Opozícia po výbore uviedla, že na ňom zazneli len dve utajované skutočnosti a že teda väčšina mohla byť verejná. „Ako obvykle, nehovoria pravdu,“ reagoval na to exminister.