Slovensku klesá úspešnosť vo veľkých grantových európskych projektoch, ako je napríklad Horizont Európa. Problémom je nedostatok jednotných priorít v oblasti vedy a výskumu, ktoré by Slovensko vedelo na medzinárodnej úrovni presadzovať. V rozhovore pre TASR to uviedol predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík.
Predseda SAV upozornil, že napriek existujúcim bilaterálnym spoluprácam s inými krajinami chýba Slovensku koordinovaná štátna politika v oblasti vedy a výskumu. „Často sa pridávame k témam, ktoré vzniknú na platformách, kde majú vplyv silnejší lobisti ako my. Keď sa už pridávame, je náročné presadiť sa, pretože konzorciá bývajú otvorené ešte pred zverejnením samotnej výzvy. V tomto vidím problém a vnímam, že nám v tejto oblasti niečo chýba," dodal.
Podľa Šajgalíka je kľúčové definovať, akým témam sa má slovenská veda prioritne venovať. „Pokiaľ by sme ich mali, tak potom vieme nájsť partnerov v Európskej únii," priblížil.
Predseda tiež pripomenul, že množstvo projektov realizuje SAV zo svojho vlastného rozpočtu. V akadémii napríklad aktívne školia mladých vedcov, aby boli schopní požiadať o najväčšie granty Európskej výskumnej rady, či predať svoje patenty súkromnému sektoru. Dodal, že SAV apeluje na predstaviteľov štátu, aby popri Agentúre na podporu výskumu a vývoja vznikla aj nová grantová agentúra pri ministerstve hospodárstva, ktorá by bola podobná Technologickej agentúre Českej republiky.
Podľa Šajgalíka by bola nová agentúra platformou, kde by sa intenzívne stretával súkromný sektor s akademickým. „Projekty by vznikali na zákazku súkromného sektora za účasti akademickej obce. Súkromný sektor by mal finančnú spoluúčasť, no časť prostriedkov by im poskytol štát. Považujem to za kľúčové pre zvýšenie inovačného potenciálu našej republiky, kde v tomto smere relatívne zaostávame," uzavrel predseda.