Grécko sa mohlo vyhnúť tvrdým úsporným opatreniam a ich neblahým dopadom, keby „zradca“ dodaný z Európy nevytiahol oveľa vyššie údaje o štátnom dlhu. To tvrdia kritici A. Georgia, ktorému hrozí väzenie. Trest na päť až desať rokov (hovorilo sa aj o doživotí) mu hrozil ešte koncom roku 2011 a zdá sa, že sága vyšetrovania stále pokračuje.

Koncom minulého týždňa bol A. Georgiou vyzvaný, aby sa v pondelok dostavil k vyšetrovateľom a zodpovedal im ďalšie otázky ohľadom toho, ako boli v roku 2010 štatistiky o gréckej ekonomike revidované. Stále je vyšetrovaný za falšovanie dát a korupciu, ktoré viedla k poškodeniu národných záujmov.

Trestné stíhanie, napriek nedostatku dôkazov, nebolo stále uzavreté. Naopak po štyroch rokoch opäť ožilo. Nie je zrejme náhoda, že stíhanie šéfa štatistík sa obnovilo v čase, keď sa vládna strana Syriza s populistickou partajou Nezávislí Gréci snaží všemocným spôsobom spochybniť potrebu reforiem a tvrdých škrtov.

This case against Elstat chief Andreas Georgiou is frankly an embarrassment for Greece http://t.co/HB3pJocoZ7 (h/t @MMQWalker)

— Megan Greene (@economistmeg) March 23, 2015

Reforma s nepriateľmi

Príchod A. Georgia do Grécka znamenal pre tamojšie štatistické diletantstvo spasenie. Dovtedy malo vydávanie štatistík o hospodárskych výsledkoch na starosti ministerstvo financií, ktoré stratilo dôveru po tom, ako úmyselne s nimi manipulovalo.

V európskych tabuľkách sa grécke dáta zverejňovali s poznámkou pod čiarou. Európsky štatistický úrad Eurostat, ktorý štatistiky združuje, v nej uvádzal, že nie je schopný potvrdiť, či boli údaje získané v súlade s pravidlami EÚ a sú naozaj nezávisle na politike. Od roku 2004 Eurostat do Atén vyslal celkovo niekoľko misií inšpektorov, ktorí mali štatistické čísla skontrolovať. Neúspešne.

Zmena nastala až s nástupom 54-ročného Gréka, ktorý sa rozhodol v roku 2010 vzdať sa práce v Medzinárodnom menovom fonde (MMF) a zreformovať štatistický úrad, ktorý varil z vody. Úrad sa oddelil od rezortu financií a premenoval na na ELSTAT. Šéf sa pustil do revidovania deficitu štátneho rozpočtu za rok 2009 a prišlo to, o čom Brusel už dlhšie tušil.

Deficit Gréci vedome podhodnocovali a neriadili sa metodikou Eurostatu. Schodok sa navýšil z pôvodných 3,7 na 12,5 percenta HDP a o niečo neskôr dokonca na 15,8 percenta. Reálnymi štatistikami šéf Elstatu urobil v krajine revolúciu, ktorá vrhla Grékov do nepriazne veriteľov, hlbokej krízy, prudkého nárastu nezamestnanosti a tlaku na šetrenie z Bruselu. Šéf úradu sa tak stal zradcom národa.

Pozadie trestného stíhania

Keď jeho oponenti zozbierali dostatok dôkazov, podali na neho trestné oznámenie – nie na úrad, ale na fyzickú osobu. Odborová organizácia zamestnancov Elstatu ho dokonca vyzvala, aby bol zbavený všetkých funkcií. „Georgiou naše problémy len zhoršuje,“ napísali vtedy s tým, že ich šéf je nastrčenou figúrkou veriteľov, ktorý „neslúži národnému záujmu“.

Na úrade bolo odvtedy husto, bývalá zamestnankyňa Zoe Georganta, ktorá bola z Elstatu prepustená ešte v roku 2011, povedala, že štatistiky boli jej šéfom zmanipulované pod tlakom Nemecka. „Nech už celý prípad ide pred súd. Nech Európa zistí o manipuláciách Eurostatu, ktorých cieľom bolo zbaviť sa Grécka. Bolo to súčasťou plánu,“ povedala Z. Georganta najnovšie pre The Wall Street Journal.

Vlani neuspela v eurovoľbách, preto sa zamestnanala na ministerstve obrany, kde robí audity vojenských systémov. Dodnes si myslí, že použitá metodika po nástupe A. Georgia bol zvolená nesprávne a čísla sú nemajú „vedecký základ“.

Najhoršie vzťahy mal A. Georgiou s Nikosom Logothetisom, ktorý bol šéfom odborov. Zistilo sa, že mu hackol jeho pracovný mail a predstavenstvo mu niekoľko mesiacov nelegálne čítalo tisícky e-mailov.

Trestné oznámenie na odborára však k ničomu neviedlo. Po tomto incidente si dal šéf úradu nainštalovať v kancelárii vlastný trezor, kde uchováva citlivé informácie.