Havária vo Fukušime bola najväčšiu jadrovou katastrofu od apríla 1986, keď explodovala elektráreň v ukrajinskom Černobyle.

Úrady už skontrolovali takmer celú úrodu ryže v regióne a žiadna z testovaných vzoriek neprekročila limit radiácie stanovený vládou, ktorý je maximálne 100 becquerelov rádioaktívneho cézia na kilogram.

„Skutočnosť, že množstvo ryže, ktorá neprejde našou kontrolou, sa v posledných troch rokoch neustále znižovalo, naznačuje, že podnikáme správne kroky,“ povedal agentúre Reuters úradník, ktorý má na starosti dohľad nad pestovaním ryže vo Fukušime, Cuneaki Oonami. V rokoch 2012 a 2013 neprešla kontrolou len nepatrná časť produkcie, ktorá musela byť zničená.

Jadrové nešťastie v elektrárni Fukušima, spôsobené zemetrasením a cunami v marci 2011, malo najväčší vplyv na poľnohospodárov a rybárov v oblasti. Japonsko kvôli radiácii muselo pozastaviť vývoz poľnohospodárskych výrobkov a rýb. Odvtedy síce krajina už zrušila vývozné obmedzenia, opakované úniky rádioaktívnej vody z elektrárne vo Fukušime však prinútili Južnú Kóreu v roku 2013 zakázať dovoz z ôsmich regiónov.

Soul teraz uvažuje nad obnovením dovozu, a juhokórejskí experti preto navštívili minulý mesiac jadrovú elektráreň vo Fukušime a zariadenie na testovanie radiácie. Japonský úrad pre rybolov uviedol, že juhokórejskí experti plánujú ďalšiu inšpekciu ešte tento mesiac.