Príliš rýchle uvoľnenie menovej politiky v eurozóne by bolo drahou chybou. V panelovej diskusii v Bruseli to povedal námestník európskeho oddelenia Medzinárodného menového fondu Helge Berger.
„Musíte byť ostražití a vidieť dezinfláciu, kým sa k tomu dostanete,“ povedal Berger, ktorého citovala agentúra Bloomberg. Dezinflácia znamená ústup inflácie, respektíve zmierňovanie tempa rastu cien. „To znamená, že svet sa môže zmeniť, a my sme preto veľmi radi, že centrálne banky, ako je ECB, ale aj ďalšie, prešli na prístup založený na dátach,“ dodal Berger.
O menovej politike v eurozóne Berger hovoril len krátko po tom, ako menový fond zverejnil správu, podľa ktorej európska ekonomika pravdepodobne bude schopná dosiahnuť mäkké pristátie, teda že sa napriek boju s infláciou vyhne recesii.
Inflácia totiž vytrvalo zmierňuje a podľa rýchleho odhadu Eurostatu v eurozóne v októbri klesla na 2,9 percenta. To je najnižšia hodnota za viac ako dva roky.
Niektorí predstavitelia ECB dali najavo podobný názor, aký má Berger. Napríklad šéfovia centrálnych bánk v Nemecku a Chorvátsku Joachim Nagel a Boris Vujčić varovali, že posledná časť boja s infláciou bude najťažšia. Podľa šéfa írskej centrálnej banky Gabriela Makhloufa je zatiaľ skoro na to, aby sa dalo hovoriť o tom, kedy možno znížiť náklady na pôžičky.
Prognózy medzinárodného fondu sú podľa Bergera založené na predpoklade, že rast miezd doženie rast cien na celom kontinente. Bez toho sa podľa neho žiadne hospodárske oživenie čakať nedá.
„To je postavené na predpoklade, že sa zvýšia reálne príjmy, čo podporí spotrebu, ktorá nakoniec povedie k rastu,“ povedal v diskusii, ktorú organizovala belgická centrálna banka.