Keď sa v roku 2012 po štvorročnej prestávke Vladimír Putin
vrátil do prezidentského úradu, vyhlásil, že jeho strana „vyhrala otvorený a čestný boj“. Vtedy sa ešte základné demografické ukazovatele ruského ľudu vyvíjali dobre.
Počet obyvateľov rástol, ľudia žili dlhšie, boli bohatší a šťastnejší. No nie na trvalo, ani na dlho. Za posledných desať rokov začali Rusi umierať mladší a je ich čoraz menej, sú chudobnejší a nešťastnejší, informoval The Economist.
Pandémia úradovala
Len v roku 2021 klesol počet obyvateľov krajiny o 693-tisíc, teda o 0,5 percenta. Pandémia si celkovo vyžiadala viac ako milión obetí. No skutočný počet mŕtvych patrí medzi najvyšší na svete.
V Rusku zomrelo asi 1,2 milióna ľudí, čo je asi dvojnásobok počtu mŕtvych v Amerike a takmer trojnásobok v EÚ. V kombinácii s klesajúcou pôrodnosťou a migráciou to znamená, že populácia krajiny je teraz menšia ako v roku 2012.
Vojna všetko zhoršila
Rusko-ukrajinská vojna veci len zhoršila. Hoci počet obetí je neistý a v porovnaní s úmrtiami na covid-19 je ich málo, rýchlo narastá, už dosahuje tisíce. Navyše, vojaci, ktorí zomierajú, sú väčšinou mladí.
Sankcie, bezprecedentné vo svojom rozsahu a ambíciách, zasiahli už aj tak napätú ekonomiku. Väčšina analytikov očakáva, že ekonomický prepad sa v najbližších mesiacoch zhorší. Medzinárodný menový fond predpovedá „zlú recesiu“. Inštitút medzinárodných financií očakáva ekonomický pád krajiny až o 15 percent. To by znamenalo najvýraznejší pokles reálnych príjmov Rusov za posledné desaťročie.