V reakcii na vojenské neúspechy v iných častiach Ukrajiny využili ruské ozbrojené sily pri útokoch na centrum Kyjeva drony na jedno použitie. Podľa ukrajinských a amerických zdrojov je dodávateľom bezpilotných lietadiel Irán, čo Teherán aj Moskva popierajú, píše Bloomberg.
Aké drony to sú?
Drony iránskej výroby Šáhid-136 sa niekedy nazývajú aj „kamikadze“ drony, pretože sú skonštruované tak, aby mohli absolvovať len jednu ničivú misiu. Ide skôr o riadené strely ako o lietadlá, pričom všetky riadené strely sú určené na jedno jediné použitie. Vzhľadom na to, že drony Šáhid-136 sú vybavené krídlami delta a vrtuľovým pohonom, predtým, ako udrú na cieľ, vydržia vo vzduchu celé hodiny. V perzštine ich názov znamená mučeník.
Ide o prvé použitie iránskych dronov na Ukrajine?
Nie. Podľa amerických tajných služieb si Rusko prebralo prvú zásielku tisíc iránskych dronov ešte v auguste. V septembri začalo Rusko tieto drony využívať pri útokoch na juhoukrajinské prístavné mesto Odesa. Ukrajinci však už niekoľko mesiacov predtým útočili na ruské okupačné sily oveľa menšími prenosnými dronmi Switchblade 300 americkej spoločnosti AeroVironment. Ukrajinské sily majú k dispozícii aj štandardný dron Bayrakhtar tureckej výroby.
Aká je úloha Iránu?
Irán tvrdí, že nie je súčasťou ruskej vojny na Ukrajine, pričom popiera že nevyváža nijaké zbrane, ktoré by sa tam používali. Ukrajina tomu neuverila a vyhostila iránskeho veľvyslanca. Našli sa totiž trosky zostreleného Šáhidu, ktorý Rusi premenovali na Geran-2.
Aké sú výhody používania dronov Šáhid?
Keďže Rusom sa míňajú zásoby presne navádzaných striel a v dôsledku západných sankcií si nemôžu zadovážiť alebo vyrobiť nové, iránske drony ponúkajú rozumnú alternatívu. Na dosiahnutie účinku jednej strely s plochou dráhou letu je potrebných niekoľko dronov, ale vzhľadom na ich nízku cenu ich možno nasadiť v tzv. rojoch. Napriek tomu, že sa pohybujú relatívne pomaly, lietajú nízko a pre niektoré systémy protivzdušnej obrany môže byť náročné spozorovať ich a zneškodniť.
Ako Rusi Šáhidy využívajú?
V mestách ako Kyjev či Odesa má nasadenie Šáhidov na ich obyvateľstvo silný psychologický účinok. Drony šíria strach a narúšajú bežný život. Rusi ich však využívajú aj na fronte, keďže na internete sa objavili fotografie vrakov ukrajinských obrnených transportérom, ktoré podľa ruských vojenských blogerov zničili Šáhidy. Na proruských stránkach sa objavili aj špekulácie, že by tieto drony bolo možné použiť aj proti ukrajinským protilietadlovým batériám, čím by Rusko získalo nadvládu vo vzduchu, ktorá mu od začiatku vojny na Ukrajine chýba.
Ako sa proti Šáhidom brániť?
Proti týmto dronom možno efektívne použiť aj staré protilietadlové kanóny alebo modernejšie protiraketové prostriedky, pričom Ukrajinci ich už viacero zostrelili. Problémom je však rozloha Ukrajiny, ktorá je väčšia ako Francúzsko. Tamojšie ozbrojené sily majú len obmedzený počet prostriedkov protivzdušnej obrany a rozhodovanie, kde ich rozmiestniť, nie je jednoduché. Šáhidy sú schopné preletieť stovky kilometrov (Irán tvrdí, že majú dolet až 2 000 kilometrov, čo môže byť prehnané). Ukrajina preto prejavila záujem o kúpu izraelského systému protivzdušnej obrany, ktorý je takmer stopercentne účinný aj proti sofistikovanejším iránskym dronom. Ak by však Izrael ukrajinskej armáde taký systém poskytol, riskoval by tým naštrbenie vzťahov s Ruskom.