Rusko sa domnievalo, že vo vojne na Ukrajine poľahky zvíťazí a zosadí vládu v Kyjeve. Zdá sa však, že Moskva sa nechala vtiahnuť do nekonečného konfliktu, ktorého koniec je stále v nedohľadne. Prečo ruské sily nevyužívajú viac svoje letectvo, aby konflikt ukončili?
Ruskí lídri sa domnievali, že ich zmodernizované vzdušné sily ovládnu oblohu nad Ukrajinou, ale ruské letectvo si svoju úlohu nesplnilo a Rusko zostalo bez neobmedzeného prístupu, ktorý potrebuje na ovládnutie vzdušných aj pozemných cieľov protivníka, napísal pre web 19fortyfive.com expert na vznikajúce hrozby a bývalý dôstojník pechoty americkej armády Brent M. Eastwood.
Úlohu nesplnili
Ruské letectvo sužuje zlá taktika, slabá koncepcia vedenia boja a nedostatočný výcvik pilotov. Tieto nedostatky zabránili Rusku nasadiť na Ukrajine svoje letectvo v plnej sile. Ruské vzdušné sily disponujú viac ako štyritisíc lietadlami určenými na plnenie rozličných úloh, ale ich časť vyslaná na Ukrajinu si svoju úlohu nesplnila.
A všetko malo byť inak. Ruské vzdušné sily mali pôvodne zničiť ukrajinské lietadlá ešte na zemi, eliminovať ukrajinské pozemné sily a úplne zničiť vojenské ciele. Dokonca sa predpokladalo, že vzdušné sily pomôžu Rusku dobyť Kyjev ešte v úvodnej fáze konfliktu. Ani tri mesiace od začiatku konfliktu však Rusko ukrajinský vzdušný priestor neovláda, píše Eastwood.
V Sýrii to bolo ľahké
Ruské vojenské lietadlá poľahky zbombardovali určené ciele počas konfliktov v Sýrii, Gruzínsku a Čečensku, ale na Ukrajine je to iné. V predchádzajúcich nasadeniach museli ruské lietadlá jednoducho naletieť na cieľ, zhodiť bomby alebo odpáliť rakety a vrátiť sa na základňu. Predpokladalo sa, že na Ukrajine využijú ruské sily rádioelektronickú formu boja a eliminujú ukrajinský systém protivzdušnej obrany. K tomu však nedošlo v dostatočnej miere nato, aby ruské vzdušné sily splnili svoju úlohu.
Bývalí piloti, experti na leteckú vojnu a analytici sa pokúšajú pochopiť, prečo má Rusko na oblohe nad Ukrajinou také problémy.
„Vzdušné sily sú závislé od celého radu technológií, ktoré si vyžadujú vysoko vycvičený personál, ktorý dokáže rýchlo zriadiť niečo, čo sa dá označiť ako vzdušný vojenský ekosystém: lietajúce strediská velenia a riadenia, stíhacie lietadlá na ochranu a hliadkovanie vo vzdušnom priestore, tankovacie lietadlá, aby mal každý dostatok paliva. Lietadlá určené na elektronický boj na rozdrvenie obrany protivníka a celý rad prieskumných a bojových lietadiel na vyhľadanie a zničenie jeho síl,“ napísali pre časopis The Atlanic vojenský historik Phillips Payson O'Brien a bývalý vysokopostavený predstaviteľ britského Kráľovského letectva (RAF) Edward Stringer s tým, že Rusko nepochybne všetky uvedené kolónky nevyplnilo.
Ukrajinci sa účinne bránia
A Ukrajincom sa vďaka účinným systémom protivzdušnej obrany, ako je protilietadlový raketový systém ruskej výroby S-300 alebo americký prenosný protilietadlový raketový komplet Stinger, darí ničiť ruské lietadlá. Ukrajinská obrana je taká účinná, že moskovské velenie nariadilo svojim lietadlám odpaľovať rakety vzduch-zem z ruského vzdušného priestoru, aby sa vyhli nebezpečenstvám číhajúcim na Ukrajine.
Významnú úlohu zohrávajú aj ukrajinské drony, ktoré obrancov zásobujú informáciami o nepriateľovi a dokonca ničia ruské vrtuľníky.
Rusko ukrajinský vzdušný priestor neovládlo a svoje letectvo teraz využíva hlavne na bombardovanie ukrajinských miest a podporu pozemných síl, čo podľa Eastwooda nie je recept na víťazstvo v leteckej vojne.