Pokiaľ bude Rusko ďalej manipulovať s cenami potravín tým, že zabránia vývozu dôležitých komodít z Ukrajiny, môže to spôsobiť ďalšie nárasty cien potravinárskych surovín.
To si chudobné africké krajiny nemôžu dovoliť, nakoľko to tam spôsobí obrovskú dlhovú, aj spoločenskú krízu. V dôsledku toho môže prísť k veľkej vlne migrácie. Myslí si to ekonómka a bývalá zástupkyňa Česka pri Svetovej banke Jana Matesová, ktorá bola hostkou vo vysielaní Radiožurnálu.
Ako je na tom ruská ekonomika?
Pre irozhlas zároveň uviedla, že sa svet veľmi ťažko dozvedá o tom, v akom stave ruská ekonomika skutočne je.
Zastáva totiž názor, že informáciám, ktoré Rusko o sebe vypúšťa, nemôžeme úplne veriť.
Ekonómka preto upozornila na štúdiu Yaleovej univerzity, ktorá hovorí, že ruská ekonomika klesne už tento rok o desiatky percent.
„Proti stavu pred začatím agresie proti Ukrajine, čakajú prepad o 30 rokov v ruskej ekonomike a ako hlavný dôvod vidia jednak odchod západných firiem, ktoré sa obrovskou časťou podieľali na hrubom domácom produkte Ruska, a tiež nedostupnosť technológií, ktoré Rusko potrebuje pre svoj vlastný priemysel, aj pre ťažobný priemysel a samozrejme pre vojenskú operáciu,“ vysvetľuje.
Okrem iného ekonómka citovala aj slová guvernérky ruskej centrálnej banky, ktorá už v polovici apríla upozornila, že už od tretieho štvrťroka tohto roka bude mať ruská ekonomika obrovské problémy.
„Čiže ruská ekonomika má veľký problém, ale ruskú populáciu to pravdepodobne nevyprovokuje k tomu, aby sa obrátila proti svojmu vedeniu,“ myslí si Matesová.
...až keď vojna skončí
Ekonómka načrtla aj tému obnovy Ukrajiny po vojne. Tá môže byť nie len pre Česko ekonomickou príležitosťou.
Ako však Matesová zdôraznila, k ekonomickej rekonštrukcii dôjde len vtedy, ak bude vojna skončená.
„Veľké peniaze investorov nepôjdu do územia, na ktorom sa ešte bojuje,“ objasňuje ekonómka, ktorá vzápätí dodáva, že niektoré časti Ukrajiny (najmä frontové línie), sú tak zničené, že sú v podstate neobnoviteľné. K ich obnove by tam mohlo dôjsť až za niekoľko desiatok rokov.