Arbitrážny súd v Petrohrade zakázal rakúskej ropnej a plynárenskej skupine OMV viesť arbitrážne konanie proti ruskému plynárenskému podniku Gazprom mimo Ruska. S odvolaním sa na súdne rozhodnutie o tom v stredu informovala agentúra TASS. Ruský súd minulý týždeň zakázal arbitrážne konanie tiež slovenskej spoločnosti Západoslovenská energetika (ZSE). Súd pohrozil OMV pokutou 565,2 milióna eur v prípade, že bude pokračovať v arbitráži na súdoch mimo Ruska.

Generálny riaditeľ OMV Alfred Stern v apríli uviedol, že spoločnosť považuje tieto konania za nelegitímne a neuznáva Petrohrad ako miesto súdnej príslušnosti. Povedal tiež, že OMV začala arbitrážne konanie proti Gazpromu, ktoré sa týka okrem iného podielu firmy v ruskom plynovom poli. Gazprom a niektoré ďalšie ruské spoločnosti sa snažia presunúť súdne prípady z medzinárodných arbitráží do Ruska. Mnoho sporov vzniklo kvôli rozpadu obchodných vzťahov medzi Ruskom a Západom pre konflikt na Ukrajine, uviedla agentúra Reuters.

Právnik spoločnosti Gazprom Export na súde poukázal na to, že firme hrozí obmedzenie prístupu k spravodlivosti kvôli sankciám. Najmä viaceré advokátske kancelárie v Európskej únii odmietli spolupracovať s ruskými spoločnosťami, zrušená bola aj dohoda o zjednodušenom vydávaní víz. Zástupca OMV následne poukázal na to, že rakúska spoločnosť ponúkla presunúť rokovania z Európy do iných jurisdikcií, vrátane Dubaja alebo Istanbulu, ale nedostala žiadnu odpoveď.

Gazprom Export žiada ruský súd o zákaz tiež pre českú energetickú spoločnosť ČEZ. Tá vo februári začala proti Gazpromu v Ženeve arbitrážne konanie z dôvodu krátenia dohodnutých dodávok plynu, od ruského podniku žiada náhradu škody za viac ako miliardu korún (40,5 milióna eur). Kauzou týkajúcej sa firmy ČEZ sa bude ruský arbitrážny súd zaoberať v piatok.

Gazprom už skôr podal na ruskom súde žaloby na viaceré ďalšie európske firmy. Vo všetkých prípadoch dosiahol zákaz pokračovania arbitráže. Sú medzi nimi nemecké firmy Uniper Global Commodities a Meta-methanhandel, česká NET4GAS, ukrajinský Naftogaz, holandská firma Gasunie Transport Service, prevádzkovateľ plynovodu BBL medzi Britániou a Holandskom či poľsko-ruská firma Europol GAZ, ktorá vlastní poľský úsek plynovodu Jamal-Európa, dodal TASS.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Ruský súd zakázal ZSE medzinárodnú arbitráž s Gazpromom