Ruský arbitrážny súd v Permskom kraji plne vyhovel žalobe prokuratúry, ktorá požadovala zabaviť 10,55 percenta akcií Solikamského magnéziového závodu patriacej približne dvom tisíckam menšinových akcionárov, oznámila agentúra Interfax s odvolaním sa na rozhodnutie súdu.

Niečo také sa stalo v ruských moderných dejinách prvýkrát, poznamenal server Meduza. Nad podobným precedensom vyjadrila znepokojenie šéfka ruskej centrálnej banky.

Súd po prvý raz odobral akcie súkromných investorov kvôli nezákonnej privatizácii, napísal server RBK. Arbitrážny súd sa podľa neho postavil na stranu prokuratúry, už skôr uznal, že podnik bol sprivatizovaný v rozpore so zákonom a vrátil ho štátu.

O nezákonnej privatizácii podniku, ktorá sa odohrala už v roku 1992, rozhodol permský arbitrážny súd predvlani v máji.

V auguste toho istého roku podal krajský prokurátor žalobu na 2 300 ľudí, vrátane menšinových akcionárov, ktorí si akcie závodu zaobstarali nie na moskovskej burze nie v 90. rokoch, ale až v minulom desaťročí.

Šéfka ruskej centrálnej banky Elvira Nabullinová povedala, že banku znepokojuje situácia týkajúca sa precedensu odobratia akcií menšinovým akcionárom, ktorí ich získali na organizovanom trhu.

„Ide totiž o veľmi závažný faktor ovplyvňujúci dôveru malých investorov na akciovom trhu. Ak chceme získať zdroje pre rozvoj, a to vrátane využitia možností kapitálového trhu, je samozrejme zachovanie tejto dôvery veľmi dôležité,“ povedala.

Investori sa plánujú odvolať, povedal zástupca menšinových akcionárov Viktor Obydennov z firmy Law & Capital. „Máme šancu. Rozhodnutie súdu prvej inštancie vytvára precedens, ktorý je pre trh krajne negatívny, a tak si nemyslíme, že rozhodnutie zostane v platnosti. Naše stanovisko podporila centrálna banka, za čo sme jej vďační,“ dodal.

Ďalšie dôležité správy

Premiér Eduard Heger (OĽANO) spoločne s predsedom vlády Poľska Mateuszom Morawieckim oficiálne otvorili prepojovací plynovod Poľsko - Slovensko, ktorý zabezpečí diverzifikáciu v dodávkach plynu. Obaja premiéri zdôraznili bezpečnostný rozmer nového plynovodu. Ten umožní výrazne znížiť závislosť krajín strednej Európy od dodávok ruského plynu. Na snímke prepojovací plynovod Poľsko-Slovensko 26. augusta 2022 v poľskej Strachocine. FOTO TASR – Roman Hanc
Neprehliadnite

Tranzit ruského plynu cez Ukrajinu po roku 2024 je stále v hre. Iné alternatívy by boli drahšie