Ruský rozpočet vykázal za prvé dva mesiace tohto roka deficit 2,58 bilióna rubľov (približne 32 002 596 060 eur), zatiaľ čo v rovnakom období vlaňajška skončil v prebytku 415 miliárd rubľov. Moskva výrazne zvýšila výdavky, zatiaľ čo príjmy pre nižší predaj ropy a plynu klesli. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnilo ruské ministerstvo financií.
Ruská ekonomika sa vlani ukázala ako nečakane odolná voči západným sankciám, uvaleným po útoku na susednú Ukrajinu. Návrat k prosperite pred konfliktom je však v nedohľadne, pretože rastú armádne výdavky a stanovené cenové limity znižujú dôležité príjmy z vývozu energií.
Príjmy z ropy a plynu sa za január a február oproti rovnakému obdobiu minulého roka znížili o 46,4 percenta na 947 miliárd rubľov. Celkové príjmy rozpočtu klesli medziročne o 24,8 percenta. Výdavky naopak stúpli o 51,5 percenta na 5,74 bilióna rubľov.
Ministerstvo financií prestalo vlani zverejňovať mesačné údaje o rozpočte. Dnešná správa naznačuje, že mesačný rozpočtový schodok vo februári klesol na 821 miliárd rubľov z januárových rekordných 1,76 bilióna rubľov, uviedla agentúra Reuters.
Zníženie mesačného deficitu môže zmierniť obavy trhu zo sprísňovania menovej politiky. Ruská centrálna banka varovala, že ďalšie prehlbovanie rozpočtového deficitu by ju mohlo prinútiť zvýšiť úrokové sadzby zo súčasnej úrovne 7,5 percenta. Najbližšie zasadnutie menového výboru sa uskutoční 17. marca.
Rusko sa pri financovaní svojich rozpočtových výdavkov spoliehalo na príjmy z ropy a plynu. Vlani tieto príjmy predstavovali zhruba 11,6 bilióna rubľov. Krajina bola nútená začať predávať svoje zahraničné rezervy, aby pokryla vyššie náklady spôsobené inváziou na Ukrajinu.
Rusku sa zatiaľ podarilo presmerovať vývoz ropy z Európy do iných krajín, prevažne do Indie, Číny a Turecka. Údaje tiež ukazujú, že Rusku sa podarilo predať ropu nad cenový limit stanovený západnými krajinami, teda za viac ako 60 dolárov.