Neobvyklú úlohu prevzala ruská štátna spoločnosť Rosatom, ktorá spravuje ruské jadrové kapacity, podniká v oblasti jadrovej energetiky a udržuje v bojaschopnom stave aj ruský jadrový arzenál. Ako dnes v Moskve oznámil jej šéf Sergej Kirijenko, zamestnanci Rosatomu sa chystajú naháňať pytliakov v Afrike.

Ročný zisk Rosatomu sa blíži k 50 miliardám rubľov a časť týchto peňazí spoločnosť investuje do využívania nových nálezísk uránovej rudy, ktorá je kľúčovou surovinou jadrového priemyslu. Jedno z takýchto nálezísk Rosatom získal v Tanzánii, právo na jeho využitie má však podmienku - firma musí zabrániť tomu, aby miestni pytliaci využívali novo vybudované cesty na nezákonný lov slonov.

„Je to vážny problém. Akonáhle sme postavili prvé cesty, začali ich využívať miestni lovci slonov. Keď ich nezastavíme, úrady nám ťažobnú licenciu zoberú,“ povedal S. Kirijenko. Rosatom podľa neho vytvoril špeciálnu pracovnú skupinu, ktorá nakupuje vrtuľníky a bezpilotné lietadlá na monitorovanie priestoru okolo nálezísk. Súčasťou výbavy sú aj prístroje diaľkovo registrujúce táborové ohne, ktoré pytliaci zakladajú.

Program prevencie pytliactva musí Rosatom predložiť nielen vláde, ale aj orgánom OSN, ktoré sa starajú o ochranu africkej prírody. „Až potom nám dajú právo náleziská využívať,“ povedal šéf Rosatomu.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP