„Naftogaz uisťuje o svojej ochote pokračovať v bezproblémovej preprave zemného plynu európskym spotrebiteľom,“ povedal podľa Reuters generálny riaditeľ podniku Andrij Kobolev.
Tretina európskej spotreby je z Ruska
A. Jaceňuk v piatok uviedol, že nové ukrajinské sankcie voči ruským firmám môžu zahŕňať zmrazenie majetku, zákaz prepravy rôznych druhov tovaru cez Ukrajinu či zrušeniu podnikateľských licencií. Nevylúčil, že obmedzenia prepravy sa mohli dotknúť aj ruských energetických sudovín, ktoré sa cez Ukrajinu prepravujú do Európy. Ukrajinský parlament bude podľa A. Jaceňuk o protiruských sankciách rokovať v utorok.
Ruský monopolný prevádzkovateľ ropovodov Transnefť v piatok reagoval, že takéto opatrenie najviac postihne Českú republiku a Slovensko. Museli by sme si totiž priplácať, aby plyn a ropy obišli Ukrajinu.
Rusko v júni kvôli sporu o cene zemného plynu zastavilo dodávky tejto suroviny na Ukrajinu. Tranzitu cez Ukrajinu do Európy sa to nedotklo.
Európa získava tretinu svojej spotreby plynu z Ruska. Zhruba polovica týchto dodávok sa do Európy dostáva cez Ukrajinu. Ruský monopolný vývozca plynu Gazprom je jedinou spoločnosťou, ktorá ruský plyn do Európy cez Ukrajinu posiela.
Potrestajú Gazprom?
Naftogaz uviedol, že prípadné sankcie v plynárenskom sektore by mohli „obmedziť alebo vylúčiť“ niektoré spoločnosti z ukrajinského tranzitného trhu. Podnik ale nevysvetlil, či by sa tento krok mohol týkať Gazpromu.
Podľa Naftogazu by prepravu plynu cez Ukrajinu mohli uskutočňovať spoločnosti, ktoré nepodliehajú sankciám. Tieto podniky by vraj museli podpísať príslušnú zmluvu so správcom ukrajinského plynovodného systému Ukrtransgaz. Gazprom sa k prípadným ukrajinským reštrikciám odmietol vyjadriť, napísal tiež agentúra Reuters.
Rusko minulý týždeň vyhlásilo ročné embargo na dovoz potravinárskych výrobkov zo západných krajín. Reaguje tak na západnej sankcie zavedené kvôli ruskej podpore vzbúrencov na východe Ukrajiny.