Hovorkyňa ministerstva povedala, že by to mohol umožniť článok zákona o zahraničnom obchode, podľa ktorého by mohli transakciu zastaviť, keby existovali konkrétne náznaky, že ohrozuje „verejnú bezpečnosť a poriadok“. Nemecká vláda túto časť zákona nikdy predtým nevyužila.
„Vyšetrovanie sa začalo,“ povedala hovorkyňa agentúre Reuters. „Je to vyšetrovanie s otvoreným koncom, ktoré má zistiť, či existujú podmienky na zabránenie obchodu podľa zahraničnej obchodnej zmluvy,“ dodala.
RWE a ruskí investori podpísali dohodu o predaji divízie DEA v marci. Obchod za 5,1 miliardy eur sa stal terčom kritiky vysokopostavených nemeckých politikov. Rusko v marci s odvolaním sa na potrebu ochrany ruskojazyčného obyvateľstva anektovalo ukrajinský Krym a vzťahy medzi Moskvou a Západom sa kvôli ruskému postoju k udalostiam na Ukrajine zhoršili.
Michail Fridman Zdroj: SITA/AP
Druhý najbohatší Rus Fridman a spolupracujúci investori by transakciou získali podiely v zhruba 190 ropných a plynárenských licenciách alebo koncesiách v Európe, na Blízkom východe a v severnej Afrike.
Nemecké ministerstvo o vyšetrovaní firmu RWE informovalo. Skupina naďalej očakáva, že transakciu dokončí tento rok.
Skupina RWE, ktorá má centrálu v Essene, je aktívna aj na Slovensku. Má 49-percentný podiel v distribučnej spoločnosti Východoslovenská energetika a prostredníctvom troch dcérskych firiem pôsobí aj v oblasti distribúcie plynu a v sektore informačných technológií.