Ruský generálplukovník Andrej Kartapolov počas nedávneho vystúpenia v ruskej štátnej televízii priznal, že armáda Kremľa čelí na Ukrajine hrozivej situácii, upozornil portál Newsweek.

Kartapolovovo priznanie prichádza viac ako sedem mesiacov po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin 24. februára nariadil inváziu na Ukrajinu. Predstavitelia Kremľa najprv dúfali v rýchlu porážku svojho východoeurópskeho suseda. „Špeciálna vojenská operácia" však odhalila viaceré slabiny ich armády vrátane problémov s náborom a udržaním motivovaných vojakov, ako aj problémov s velením.

Tieto nedostatky spolu s reakciou Kyjeva, ktorá bola silnejšia, než sa očakávalo, a vojenskou pomocou Západu umožnili Ukrajine v posledných týždňoch začať vlastné protiútoky s cieľom získať späť územie okupované Ruskom. Ukrajina uviedla, že opätovne dobyla tisíce štvorcových kilometrov územia na východnej Ukrajine v blízkosti Charkova, čo prinieslo Moskve obrovskú stratu, ktorá prinútila Putina nariadiť čiastočnú mobilizáciu vojsk.

Kartapolov, ktorý je zároveň šéfom výboru Dumy pre obranu, počas televízneho vystúpenia, o ktorom informovala novinárka Julia Davisová, zakladateľka Russian Media Monitor a publicistka denníka The Daily Beast, priznal, že Rusko čelí na Ukrajine viacerým výzvam.

Kritizoval ministerstvo obrany za to, že nie je ústretové k bojom Ruska na Ukrajine, vrátane toho, že Ukrajina je teraz „na našom území". Dodal, že ruský ľud sa o ukrajinských úspechoch dozvedá „z kanálov Telegramu, od našich vojnových spravodajcov a od nikoho iného". Varoval, že ak úradníci nebudú o situácii na Ukrajine hovoriť pravdu, môže to „viesť k strate dôvery".

„Naši ľudia nie sú hlúpi, zďaleka nie sú hlúpi," povedal. „Vidia, že sa na nich neberie ohľad, že sa im nehovorí celá pravda, ale ani časť pravdy."

Kartapolov uviedol, že Rusko povoláva viac vojakov do služby na Ukrajine, čo však nič nezmení, kým sa bude snažiť „zásobovať a vybavovať" jednotky, ktoré už bojujú.

Jeho pripomienky zrejme smerovali k čiastočnej mobilizácii, ktorú Putin nariadil v septembri a v rámci ktorej by mohlo byť na ukrajinský front vyslaných 300-tisíc vojakov v zálohe. Rozkaz mal za následok, že státisíce Rusov utiekli z krajiny, aby sa vyhli povolaniu do služby, a odborníci naznačili, že nemusí vyriešiť všetky problémy Ruska na Ukrajine.

Kartapolov uviedol, že „hlavným problémom" Ruska je nedostatok spravodajských informácií a nie problémy s vojakmi.

„Nechýbajú nám sily, ale spravodajské informácie, ktoré by nám umožnili v plnej miere odhaliť nepriateľské objekty. Objektov je veľa, existujú, ale každý objekt si vyžaduje silu, ako aj určité množstvo a typ munície. Možno ich dnes nie je dosť na to, aby sme mohli splniť všetky úlohy," povedal.

Moderátori a hostia ruskej štátnej televízie obhajovali Putinovu vojnu a často papagájovali kremeľské reči. Preberali aj ostro protizápadnú a protinacistickú rétoriku, dokonca sa občas vyhrážali jadrovými hrozbami, keďže napätie medzi Ruskom a Západom sa stupňuje.

Michael McFaul, bývalý veľvyslanec USA v Rusku, v sobotu reagoval na televízne vystúpenie Kartapolova a na Twitteri napísal: „Niet lepšieho dôkazu, že Rusko prehráva svoju vojnu na Ukrajine." 

Ďalšie dôležité správy

William Burns
Neprehliadnite

Ruský prezident Putin chytený do pasce môže byť dosť nebezpečný, predpokladá riaditeľ CIA