Ruský plynárenský koncern Gazprom vypravil zo svojho závodu Portovaja do Španielska druhú zásielku skvapalneného zemného plynu.
Na export LNG, na rozdiel od iných surovín z Ruska, ako je napríklad ropa, sa západné sankcie nevzťahujú. Napriek tomu však Európska únia hľadala možnosti, ako obmedziť aj dodávky tejto suroviny a znížiť tak príjmy Ruska z vývozu energetických komodít.
Nakoniec riešenie našla a Európsky parlament nedávno odhlasoval možnosť zákazu dovozu LNG na národnej úrovni. Členské štáty budú môcť zabrániť ruským firmám rezervovať si kapacity infraštruktúry potrebnej na dodávku LNG do Európy.
Objem vývozu skvapalneného zemného plynu z Ruska do Európy sa totiž vlani zvýšil. Zatiaľ čo v roku 2021 (posledné celoročné údaje pred inváziou) dodalo Rusko do Európy približne 16 miliárd kubických metrov LNG, vlani to bolo 22 miliárd kubických metrov, ukázala analýza Európskej únie.
Pôvodne bol kľúčovým zdrojom financií Gazpromu v Európe plyn dodávaný prostredníctvom potrubí. Tieto dodávky však po začatí vojny na Ukrajine prudko klesli a v minulom roku dodalo Rusko do Európy cez plynovody iba 28,3 miliardy kubických metrov suroviny. V roku 2022 to bolo 62,8 miliardy kubických metrov a v roku 2021 približne 148 miliárd kubických metrov.