Západné krajiny v rámci sankcií uvalených na Moskvu pre jej postupe voči Ukrajine obmedzili množstvu ruských firiem prístup na európske finančné trh. Niektoré ruské štátne aj súkromné podniky už naznačili, že požiadajú vládu o peniaze, aby sa dokázali s dopadmi sankcií vyrovnať.
Napríklad najväčšia ruská ropná spoločnosť Rosnefť by údajne chcela od štátu získať približne 40 miliárd dolárov. „Podniky sa obracajú na vládu, jej pomoc je však obmedzená,“ uviedol A. Kudrin.
Ruský vicepremiér Arkadij Dvorkovič na konferencii vyhlásil, že vláda bude hľadať nové zdroje zahraničných investícií, a to najmä v Číne a ďalších ázijských krajinách. A. Kudrin tento plán privítal, ale upozornil, že bude trvať 20 rokov, kým sa nové obchodné vzťahy plne rozvinú.
A. Dvorkovič tiež uviedol, že firma Rosnefť ešte o štátnu pomoc oficiálne nepožiadala. Vláda je podľa neho však pripravená jej žiadosť dôkladne preskúmať. Vicepremiér tiež vyhlásil, že vláda v zásade schválila investičný program pre Rosnefť. Podrobnosti o tomto programe však neposkytol.
A. Kudrin dnes predpovedal, že ruská ekonomika bude v tomto roku stagnovať, alebo dokonca klesne. S hospodárskym poklesom počíta bývalý minister takisto v budúcom roku. Oficiálne vládne prognóza pritom predpokladá, že ekonomika budúci rok stúpne o percento po tohtoročnom náraste o pol percenta.
Podľa A. Kudrina by sa ruská ekonomika mohla prepadnúť o tri až štyri percentá v prípade, že by západné krajiny sprísnili sankcie voči Rusku na úroveň sankcií voči Iránu.