Michail Chodorkovskij, svojho času najbohatší Rus, považuje dodávky zbraní na Ukrajinu za kľúč k víťazstvu. Podľa M. Chodorkovského by mala ekonomická devastácia, ktorú spôsobujú sankcie európskym štátom slúžiť ako motivácia posilniť vojenskú podporu pre Kyjev a prispieť tak k rýchlejšiemu ukončeniu vojny.
„Keby bol Západ poskytol Ukrajine päťdesiat miliárd dolárov vo výzbroji, situácia by dnes vyzerala úplne inak pre Ukrajinu aj pre Putina.“ vyjadril sa na Weekend Festival, ktorý zorganizoval denník Financial Times. „Pýtate sa ako môže Západ pomôcť Ukrajine? Moja odpoveď má jedno slovo: zbrane.“ Bez posilneného zbrojenia považuje ukrajinskú prehru za reálny scenár.
Zaberajú sankcie?
Ruská invázia prispela k drastickému rastu cien energií. V piatok Rusko zmrazilo dodávky cez plynovod Nord Stream 1 na dobu neurčitú. Nemecká federálna vláda práve predstavila balík v hodnote 65 miliárd eur, ktorý má zľahčiť dopady rastu cien na domácnosti a firmy. Súbežne s ekonomickou škodou rastie aj tlak na vlády, aby začali jednať s Ruskom.
Podľa M. Chodorkovského sú západní lídri v omyle, keď chcú umožniť Vladimírovi Putinovi, aby si zachoval tvár. „Chce postúpiť čo najďalej, oddýchnuť si, a potom pokračovať.“
Putinovu armádu na Ukrajine musia poraziť samotní Rusi, inej cesty niet, tvrdí Kasparov
M. Chodorkovskij je bývalý prezident ruského ropného giganta Jukos. Uznáva, že finančný dopad sankcií na Moskvu nesplnil očakávania, vyzdvihuje ale dôležitosť širších dopadov. „Peňaženku môžete mať plnú, je vám to ale nanič, pokiaľ sú obchody prázdne.“ Presne to sa vraj deje ruskej ekonomike, obzvlášť high-tech sektoru. „Špičkové zbrojovky stoja, chýba im elektronika.“
Vážny dopad tiež očakáva v dôsledku brain-drainu; z Ruska kvôli vojne emigrujú vysoké počty mladých profesionálov. Berú so sebou zručnosti a know-how, ktorý Rusko zúfalo potrebuje.
M. Chodorkovskij patrí medzi najprominentnejších kritikov V. Putina, ktorého v minulosti nazval „mafiánom“ a „gangstrom“. Napriateľom Kremľa sa stal po pokuse predať Jukos americkej firme ExxonMobile. Nasledovne strávil niekoľko rokov vo väzení za daňové podvody.
Maganovova smrť podozrivá nie je, Duginovej áno
Pre FT komentoval aj dve nedávne kontroverzné úmrtia. Za skonaním Ravila Maganova, predsedu firmy Lukoil, ktorý vypadol z okna moskovskej nemocnice, nevidí špinavú hru. „Bol vážne chorý. Jeho kolegovia, s ktorými som sa rozprával, neverili, že mal nádej na zotavenie.“
Naopak, atentát, v ktorom zahynula Daria Dugina, dcéra pro-kremeľského sociológa Alexandra Dugina, môže byť podľa M. Chodorovskeho prácou ruských tajných služieb. „Ultranacionalisti, ktorí sa k útoku prihlásili, sa môžu stať pre Putina problémom. V tomto prípade ide ale skôr o provokáciu FSB.“