Programátorský zázrak. Miliardársky podnikateľ. Stúpenec Kremľa. Bojovník za slobodu prejavu. Biologický otec najmenej 100 detí. Zakladateľ komunikačnej platformy Telegram Pavel Durov, ktorý bol cez víkend zadržaný vo Francúzsku, je známy ako technologický biznismen, kombinujúci genialitu Marka Zuckerberga, bizarné životné návyky Jacka Dorseyho a libertariánske tendencie Elona Muska – spolu s podobnou posadnutosťou pronatalizmom a otcovstvom. P. Durov v júli uviedol, že sa počas uplynulých 15 rokov vďaka darcovstvu spermií stal otcom viac ako 100 detí.

S majetkom odhadovaným podľa Bloombergu na 9,15 miliardy dolárov a so zbierkou pasov a rezidencií žije P. Durov už desaťročie bez hraníc. Podľa CNN je to človek, ktorý často cestuje po svete, aby zabezpečil slobodu komunikácie. Avšak Durovove posledné potýčky so zákonom opäť vyvolali otázky týkajúce sa šifrovania na Telegrame. To všetko v kontexte kampane Európskej únie na obmedzenie vplyvu veľkých technologických firiem.

P. Durov sa narodil v roku 1984 v Sovietskom zväze, ale keď mal štyri roky, presťahovali sa do Talianska. Rodina sa po rozpade Sovietskeho zväzu vrátila do Ruska po tom, čo Durovov otec dostal ponuku pracovať na štátnej univerzite v Petrohrade. Spolu s bratom boli údajne matematickí géniovia. Durovove kódovacie schopnosti a podnikateľský duch ho viedli k vybudovaniu sociálnej siete Vkontakte (VK) v roku 2006, keď mal 21 rokov. VK sa rýchlo stal známym ako Facebook Ruska a Durova prirovnávali k Markovi Zuckerbergovi.

Elon Musk v Cannes
Neprehliadnite

Musk po deklarovanej podpore Trumpa tratí. Nemecká sieť drogérií stopla elektromobily Tesla

P. Durov povedal, že jeho skúsenosti s Kremľom boli kľúčom pri vytváraní Telegramu, ktorý teraz sídli v Dubaji. Moskva sa v roku 2018 pokúsila zakázať Telegram za to, že podnikateľ odmietol poskytnúť ruským bezpečnostným službám dešifrovacie kľúče. P. Durov sa zaviazal zákaz ignorovať, kým ho v roku 2020 nezrušili.

V nasledujúcich rokoch sa Telegram stal jednou z mála zahraničných sociálnych mediálnych platforiem, ktoré v Rusku fungovali bez obmedzení. Dnes je to preferovaný komunikačný nástroj pre mnohých ruských vládnych predstaviteľov. Durovovi kritici sa už dlho pýtajú, či Telegram môže v Rusku fungovať tak slobodne bez toho, aby urobil nejaké ústupky voči Kremľu.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Ikea spustila platformu na predaj nábytku z druhej ruky. Chce konkurovať gigantom ako eBay