Pravoslávni veriaci protestovali v Novosibirsku pod súsoším Lenina (v pozadí). Zdroj: SITA/AP
Súbor opery v Novosibirsku sa v minulých týždňoch dostal pod paľbu kritiky za spôsob, akým zasadil do reálií modernej doby Wagnerovu romantickú operu. Režisér Timofej Kuljabin poňal osobu Ježiša Krista ako hrdinu erotického filmu, ktorého režisérom sa stal Tannhäuser ako hlavný hrdina opery.
Kontroverzné predstavenie vyvolalo búrlivé protesty miestneho pravoslávneho biskupa a režisérovi a riaditeľovi divadla hrozí súd za urážku viery. Veľa predstaviteľov ruského kultúrneho života však naopak súdobé poňatie opery z 19. storočia bránilo.
Pred budovu divadla na Leninovom námestí, ktorému dominuje súsošie s Leninom v nadživotnej veľkosti, prišlo v nedeľu vyjadriť nesúhlas s predstavením niekoľko tisíc pravoslávnych veriacich. Mnohí z nich mávali vlajkami, na ktorých boli napríklad podobizne ruského prezidenta Vladimira Putina na ruskej národnej trikolóre, ale aj čierne a oranžové pruhy takzvanej svätojurskej stuhy. Tá sa považovala za symbol pamiatky víťazstva nad nacizmom v druhej svetovej vojne. Dnes sa nosí ako výraz podpory proruským separatistom bojujúcim na Ukrajine, podotkla AP. „Pravoslávie je základom veľkej ruskej kultúry,“ hlásal podľa AP jeden z transparentov.
Ruský minister kultúry Vladimir Medinskij medzitým v nedeľu riaditeľa Novosibírskej štátnej opery a baletu Borisa Mezdriča zbavil funkcie. Vo funkcii ho vystrieda Vladimir Kechman, riaditeľa Michajlovského divadla v Petrohrade. V. Kechman štátnym médiám povedal, že bude šéfovať obom divadlám.
Podobný škandál pred niekoľkými týždňami vypukol v Iževsku na východe európskej časti Ruska. V jeho centre sa ocitla inscenácia Puškinovej poviedky Víchrica v miestnom Ruskom dramatickom divadle. Mních iževského kláštora Svätého Michala Vladimir Andrianov sa úradom posťažoval, že pravoslávny kríž, ktorý sa objavuje na scéne, má „urážlivú podobu“. Za neprípustné označil aj to, že pravoslávny pop, ktorý je jednou z postáv poviedky, je znázornený ako vydierač a opilec. V. Andrianov požadoval zákaz hry a verejné ospravedlnenie v médiách, inak vraj bude nasledovať žaloba.
Rusko v minulých troch rokoch prijalo niekoľko sporných zákonov, ktoré výrazne sprísňujú tresty za útoky proti náboženskému presvedčeniu a pravoslávnej viere. Zostrenie legislatívy nasledovalo najmä po hlučnom predstavení punkovej skupiny Pussy Riot v hlavnom moskovskom pravoslávnom chráme vo februári 2012.