„Ukrajine sme poslali jednu miliardu eur,“ povedal Josep Borrell, šéf európskej diplomacie, europoslancom. „Zdá sa to byť veľa, no jedna miliarda eur je to, čo za deň Putinovi platíme za energiu, ktorú nám poskytuje. Od začiatku vojny sme mu už dali 35 miliárd eur,“ dodal.

Borrellov apel prišiel v čase, keď má EÚ rozhodovať o zákaze dovozov ruského uhlia, píše Telegraph.

Povedal, že blok musí zájsť ďalej, aby sa zbavil svojej závislosti od Moskvy, pokiaľ ide o fosílne palivá. Kyjev vyzýva Európu, aby zaviedla úplne embargo na ruské uhľovodíkové vývozy, no Nemecko je na čele opozície, pokiaľ ide o blokovanie dodávok plynu a ropy.

Borrel v EP vyzval k činom

Očakáva sa, že veľvyslanci EÚ v rámci piateho kola sankcií voči Moskve schvália návrh Európskej komisie zakázať dodávky ruského uhlia, ako aj zamedzenie vstupu ruských lodí a kamiónov do bloku. Zákaz ruských dodávok uhlia by zodpovedal hodnote okolo 4 miliárd eur, no podľa kritikov to nestačí na to, aby vyhladoval Putinovu vojnovú mašinériu.

Blok sa už vzdal rokov vojenskej neutrality s cieľom prisľúbiť Kyjevu smrtiace zbrane v hodnote nie menej ako 500 miliónov eur. Išlo o prvú takúto reakciu Bruselu na medzinárodný konflikt. Borrell v Európskom parlamente v Štrasburgu povedal, že 27 členských štátov EÚ musí zájsť ešte ďalej a poskytnúť Ukrajine viac zbraní a pomoci.

„Musíme Ukrajinu aj naďalej vyzbrojovať. Potrebujeme menej potlesku a viac pomoci,“ povedal. „Chceme menej hovoriť o tom, že Zelenskyj je hrdina, a chceme posielať viac zbraní. To je to, čo Ukrajinci očakávajú, a to, čo robíme,“ dodal Borrell.

Ďalšie dôležité správy

Vladimir Putin a jeho najstaršia dcéra.
Neprehliadnite

Ďalšej vlne sankcií EÚ pre vojnu na Ukrajine sa asi nevyhnú ani dve Putinove dcéry