Podiel Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) na dovoze ropy Indie zaznamenal v obchodnom roku 2022/2023 najrýchlejší pokles v histórii, pričom sa dostal na najnižšiu úroveň za vyše 20 rokov. Podpísali sa pod to sankcie západných štátov voči Rusku za útok na Ukrajinu, v dôsledku čoho Rusko presmerovalo svoju lacnejšiu ropu na trhy Číny a Indie. Trhy navyše očakávajú, že podiel OPEC na dovoze suroviny do Indie bude v poklese pokračovať.

Krajiny OPEC zaznamenali v súhrne pokles podielu na indickom dovoze ropy v období od apríla 2022 do konca marca 2023 na 59 percent, najmenej za obdobie zverejňovania údajov. V obchodnom roku 2021/2022 bol ich podiel približne 72 percent, uviedla agentúra Reuters. Tie zverejňuje tieto údaje od obchodného roka 2001/2002.

Rusko sa stalo v minulom roku najväčším dodávateľom ropy do Indie a z prvej pozície tak vytlačilo Irak. Zároveň tým posunulo , Saudskú Arábiu na tretie miesto.

Pred vojnou na Ukrajine a zavedením sankcií západných štátov voči Rusku India ruskú ropu pre vysoké náklady prakticky nedovážala. Za minulý rok sa však situácia prudko zmenila a India sa stala kľúčovým odberateľom ruskej ropy prepravovanej tankermi, ktorú západné štáty v rámci sankcií odmietajú.

V obchodnom roku 2022/2023 predstavoval dovoz ruskej ropy do Indie v priemere 1,6 milióna barelov ropy denne. Celkový dovoz dosiahol 4,65 milióna barelov/deň.

Analytici pritom očakávajú, že podiel štátov OPEC na dovoze ropy do Indie, ktorá je tretím najväčším dovozcom suroviny na svete, bude klesať aj v ďalších mesiacoch. Nemalou mierou k tomu prispeje aj ich rozhodnutie znížiť od mája produkciu. Ak ruské dodávky zostanú na pôvodnej úrovni, podiel štátov z Blízkeho východu a Afriky na dovoze ropy Indiou tak opäť klesne. „Ruská ropa je už teraz lacnejšia než ropa z Blízkeho východu a zdá sa tak, že OPEC si ďalšou redukciou ťažby iba poškodí," uviedol Ehsan Ul Haq, analytik spoločnosti Refinitiv.

Ďalšie dôležité správy

Chile Mines Lithium From Salt Flats Of Atacama Desert
Neprehliadnite

Znárodňovanie producentov komodít sa začalo. Vznikajú plány na nové kartely podobné OPECu