Spojené štáty americké a ich spojenci uvalili na Rusko množstvo sankcií v súvislosti s napadnutím Ukrajiny koncom februára. Faktúra, ktorú videla agentúra Reuters, ukazuje, že účet za dodávku ropy rafinérii je vypočítaný v dolároch, zatiaľ čo platba sa požaduje v dirhamoch.
Príležitosť pre indické rafinérie
Rosneft, najväčšia ruská ropná spoločnosť, distribuuje ropu do Indie, ktorá je aktuálne po Číne jej druhým najväčším odberateľom, prostredníctvom obchodných spoločností vrátane Everest Energy a Coral Energy.
Západné sankcie prinútili mnohých dovozcov ropy vyhnúť sa obchodu s Moskvou, čo spôsobilo, že spotové ceny ruskej ropy zaznamenali rekordné prepady v porovnaní s inými druhmi ropy.
Tu sa tak naskytla príležitosť indickým rafinériám, ktoré zriedkakedy kupovali ruskú ropu z dôvodu vysokých nákladov na prepravu, získať vývoz s veľkými zľavami oproti rope Brent a ropám z Blízkeho východu.
Moskva v júni druhý mesiac po sebe nahradila Saudskú Arábiu na pozícii druhého najväčšieho dodávateľa ropy do Indie. Prvú priečku aj naďalej zastáva Irak.
Zdroje uviedli, že najmenej dve indické rafinérie už uhradili niektoré platby v dirhamoch dodávajúc, že v najbližších dňoch ich uskutočnia aj ďalšie.
Na faktúre boli uvedené platby, ktoré majú byť uhradené spoločnosti Gazprombank prostredníctvom Mashreq Bank, jej korešpondenčnej banky v Dubaji.
Spojené arabské emiráty, ktoré sa snažia zachovať si podľa svojich slov neutrálnu pozíciu, nezaviedli sankcie voči Moskve a tieto platby by tak mohli spôsobiť ďalšie vrásky na čelách niektorých politikov na Západe, ktorí v súkromí tvrdia, že pozícia SAE je neobhájiteľná a že sa postavili na stranu Ruska.
Obchodné spoločnosti, ktoré využíva Rosneft začali od tohto mesiaca požadovať platby v dirhamoch ako ekvivalent amerického dolára, uvádzajú zdroje.
Obchodovanie s menami ,,spriatelených'' krajín
Rusko chce viac používať nezápadné meny v obchodných stykoch s krajinami, ako napríklad India, uviedol v apríli ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
Ruský minister financií minulý mesiac tiež uviedol, že Moskva môže začať nakupovať meny ,,spriatelených‘‘ krajín využívajúc ich na ovplyvňovanie výmenného kurzu dolára a eura ako prostriedok proti prudkému rastu ruského rubľa.
Moskovská burza sa pripravuje na spustenie obchodovanie s uzbeckým sumom a emirátskym dirhamom.
India, ktorá sa taktiež snaží si zachováva neutrálne postavenie, uznáva poistné krytie ruských spoločností a ponúkla začlenenie lodí, ktoré spravuje dubajská dcérska spoločnosť poprednej moskovskej lodnej skupiny, aby umožnila pokračovať v medzinárodnom obchode.
Indická centrálna banka minulý týždeň zaviedla nový mechanizmus zúčtovania medzinárodného obchodu v indických rupiách, ktorý mnohí odborníci považujú za spôsob, ako podporiť obchod s krajinami, na ktoré sa vzťahujú sankcie uvalené Západom, ako napríklad Rusko a Irán.