Rusko sa usiluje prevziať majetok štátom kontrolovanej francúzskej spoločnosti Orano pôsobiacej v Nigeri, ktorá sa zaoberá ťažbou uránu, obohacovaním a recykláciou vyhoreného jadrového paliva či demontážou. Ruská štátna jadrová spoločnosť Rosatom sa nakontaktovala na nigerské vojenské úrady, informuje na základe vyjadrení nemenovaných zdrojov agentúra Bloomberg.

Údajne ide o záležitosti týkajúce sa získania povolenia na ťažbu. Podľa Svetovej jadrovej asociácie Niger predstavoval v roku 2022 približne štyri percentá celosvetovej produkcie uránových baní. Po júlovom prevrate je Niger poslednou z radu afrických krajín, ktoré nadviazali užšie bezpečnostné vzťahy s Ruskom. To otvorilo cestu pre Moskvu, aby hľadala prístup k ťažobným záujmom v Afrike. „Rusko zintenzívňuje svoje ekonomické, diplomatické a vojenské vzťahy v Afrike. Vníma túto časť sveta ako strategickú investičnú príležitosť,“ povedal jadrový analytik spoločnosti Carnegieho nadácia pre medzinárodný mier so sídlom v Berlíne Mark Hibbs.

Orano má podľa svojej webovej stránky väčšinové podiely v prevádzkových spoločnostiach Somair, ktorá slúži ako povrchová baňa, ale aj Cominak, dnes už uzavretá podzemná baňa. Okrem toho je tu projekt Imouraren, ktorý je od roku 2015 pozastavený.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu si je vedomá potenciálneho prevodu uránových aktív v Nigeri, uviedol diplomat blízky dozornému orgánu OSN pre jadrovú energiu so sídlom vo Viedni bez toho, aby spresnil, o ktorý subjekt môže ísť. Niger je jedna z najchudobnejších krajín sveta. V apríli pricestovalo do hlavného mesta Niamey 100 ruských vojenských inštruktorov, aby vycvičili nigerské sily v používaní systémov protivzdušnej obrany dodaných Moskvou.

Ďalšie dôležité správy

WA 5 Peking - Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a čínsky prezident Si Ťin-pching pózujú počas stretnutia v Pekingu vo štvrtok 16. mája 2024. FOTO TASR/AP


Chinese President Xi Jinping, right, and Russian President Vladimir Putin attend an official welcome ceremony in Beijing, China, on Thursday, May 16, 2024. (Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Dohoda medzi Ruskom a Čínou na plynovode viazne v dôsledku neprimeraných požiadaviek Pekingu