Rusko vyzýva ostatné štáty, aby nasledovali jeho príklad a uznali nezávislosť Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky (DĽR a LĽR), uviedlo v utorok vo svojom vyhlásení ruské ministerstvo zahraničných vecí.
Medzičasom nevylúčilo, že v blízkej budúcnosti bude vyriešená aj otázka vymenovania ruských veľvyslancov v DĽR a LĽR.
Podľa agentúry Interfax to v utorok povedal námestník ruského ministra zahraničných vecí Andrej Rudenko.
Obe tieto entity - DĽR a LĽR -, ležiace na časti územia Donbasu na juhovýchode Ukrajiny, uznal v pondelok ruský prezident Vladimir Putin ako nezávislé a suverénne štáty, čo vyvolalo veľkú nevôľu Ukrajiny i štátov Západu.
Slobodné rozhodnutie Donbasu
Rezort ruskej diplomacie vysvetlil, že Putinom oznámené rozhodnutie „bolo prijaté s prihliadnutím na slobodnú vôľu obyvateľov Donbasu" a na základe ustanovení Charty OSN i ďalších medzinárodných dokumentov.
Ako ministerstvo zdôraznilo, uznanie Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky bolo za daných podmienok vynúteným a jediným možným rozhodnutím, prijatým ako záruka pre pokojný život a ochranu práv obyvateľov DĽR a LĽR.
Ministerstvo vo vyhlásení upozornilo, že Kyjev v skutočnosti nebol pripravený ani ochotný implementovať dohody z Minska. Poukázalo aj na to, že DĽR a LĽR celé roky neustále žili pod delostreleckou a mínometnou paľbou, pričom zahynuli tisíce ľudí a ďalšie desaťtisíce boli zranené.
Ukrajina blokovala Donbas
Moskva pripomenula, že „proti Donbasu bola zavedená úplná dopravná a ekonomická blokáda a zastavili sa výplaty dôchodkov a sociálnych dávok jeho obyvateľom".
„Takéto činy nie sú ničím menším ako genocídou vlastných občanov," uvádza sa vo vyhlásení.
Poznamenáva sa v ňom, že „obyvateľstvo republík čelilo hrozbe fyzického zničenia zo strany kyjevských úradov".
Ignorácia ľudí
„Stalo sa celkom zrejmým, že pre Kyjev je Donbas územie, a nie ľudia, ktorí tam žijú," píše sa v dokumente.
Ruský prezident Vladimir Putin oznámil svoje rozhodnutie uznať nezávislosť a suverenitu DĽR a LĽR v pondelok večer. Príslušné výnosy, ako ako aj zmluvy o priateľstve a vzájomnej pomoci s obomi republikami sa podpisovali naživo, v televíznom prenose.
Tieto zmluvy už medzičasom ratifikovali obe komory ruského parlamentu, Štátna duma i Rada federácie.
Podľa textov zmlúv sa Ruská federácia bude podieľať napr. na ochrane hraníc republík a získa právo využívať vojenskú infraštruktúru a základne na ich území.