Rusko podporuje Srbsko ako svojho spojenca v jeho snahe ochrániť etnických Srbov v Kosove, kde v týchto dňoch prebiehajú protesty a blokády ciest.
Moskva sa pozerá
„Rusko veľmi podrobne sleduje, čo sa deje a ako sú zaisťované práva Srbov. Podporujeme Belehrad vo všetkých krokoch, ktoré podniká,“ uviedol v stredu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Zároveň odmietol tvrdenia kosovského ministra vnútra Xhelala Sfečlu, ktorý vyhlásil, že Srbsko sa pod vplyvom Ruska snaží destabilizovať situáciu v Kosove, a preto podporuje srbskú menšinu. „Srbsko je zvrchovaná krajina a je veľký omyl hľadať tu nejaký deštruktívny vplyv Ruska,“ povedal Peskov.
Podľa neho Srbsko len bráni práva Srbov, ktorí žijú v neľahkých podmienkach. „Je prirodzené, že reagujú tvrdo, keď sú tieto právo porušované,“ uviedol Peskov.
Napätie na hraniciach
Kosovo uzatvorilo v stredu svoj najväčší hraničný priechod po tom, čo ho na srbskej strane zablokovali demonštranti, aby týmto spôsobom prejavili podporu kosovským Srbom, ktorí odmietajú uznať nezávislosť Kosova. Srbsko v pondelok pre stúpajúce napätie medzi Prištinou a Belehradom uviedlo do stavu najvyššej pohotovosti svoju armádu.
Svoje znepokojenie s udalosťami na severe Kosova vyjadrilo v stredu aj Nemecko. Vyzvalo Belehrad, aby dal odstrániť „nelegálne“ barikády, ktoré Srbi vytvorili v severnom Kosove. „Nacionalistická rétorika, ktorú v posledných týždňoch počujeme zo Srbska, je absolútne neakceptovateľná,“ uviedol hovorca nemeckého ministerstva zahraničných vecí.
Blokády ciest na severe Kosova, kde žije prevažne srbská menšina, sa začali v polovici decembra po zatknutí bývalého srbského policajta za údajné napadnutie policajta v službe, pôvodom Albánca. Napätie v oblasti sa však vyostrilo ešte v novembri v dôsledku dlhého sporu týkajúceho sa evidenčných čísiel vozidiel.
Kosovo vyhlásilo v roku 2008 nezávislosť od Srbska. Belehrad to však odmieta uznať a považuje ho stále za súčasť svojho územia.