Podľa medzinárodného tímu vyšetrovateľov bolo lietadlo zasiahnuté ruskou raketou Buk odpálenou pravdepodobne z územia kontrolovaného ukrajinskými separatistami. Závery komisie, zverejnené v utorok, Moskva odmietla uznať.
Ruská agentúra Rosaviacija vyjadrila podozrenie, že medzi členmi vyšetrovacej komisie mohla byť uzavretá tajná protiruská dohoda.
„Závery komisie nás udivili a prinútili k úvahám, či taká dohoda neexistuje,“ konštatoval na tlačovej konferencii v Moskve zástupca šéfa agentúry Oleg Storčevoj. Členmi komisie boli okrem holandských expertov zástupcovia Malajzie, Austrálie a Ukrajiny, podklady dodalo aj Rusko.
„Ruskí odborníci sa žiadnych tajných dohôd nezúčastnili, boli sme prístupní otvorenej spolupráci,“ konštatoval O. Storčevoj. Jeho organizácia vraj bude žiadať, aby vyšetrovanie príčin katastrofy bolo obnovené.
Rosaviacija označila závery medzinárodnej komisie za nepresvedčivé a nevierohodné, najmä preto, že ignorujú údajné dôkazy ruskej strany.
Kremeľ závery holandskej komisie priamo nekomentoval a ruská diplomacia sa ich jednoznačnému odmietnutiu skôr vyhýba. Minister zahraničia Sergej Lavrov vyhlásil, že holandský dokument „vyvoláva mnoho otázok,“ ktoré zostali bez odpovede. Rusko ho ale ešte musí detailne preštudovať.
„Rusko si váži výsledky vyšetrovania, náš názor si ale neváži nikto,“ sťažoval sa S. Lavrov v parlamentnom prejave. „O náš názor sa nikto nezaujímal, nikto sa na neho nepýtal,“ dodal.
Zástupcovia východoukrajinských separatistov, rovnako ako výrobca rakiet Buk, firma Almaz-Antej, označili správu vyšetrovateľov za skreslenú a chybnú. Výsledky vyšetrovania sú „od základu nesprávne a odporujú ako reálnemu stavu vecí, tak aj objektívnym faktom,“ vyhlásil v Donecku hovorca povstaleckej armády Eduard Basurin.
Zatiaľ čo podľa západných expertov bola osudná raketa odpálená z okolia východoukrajinskej obce Snižne, ktorú v kritickom čase ovládali povstalci, podľa separatistov bola miestom útoku obec Zaroščenske, ktorá leží asi 40 kilometrov západnejšie a kontroluje ju ukrajinská armáda.