Ruské ministerstvo obrany varovalo západných vojenských atašé pred nebezpečenstvom, ktoré predstavuje ozbrojený konflikt medzi Ruskom a Severoatlantickou alianciou (NATO) vzhľadom na stále panujúce napätie v súvislosti s Ukrajinou.
„Aliancia sa nedávno uchýlila k priamym provokáciám, ktoré predstavujú vysoké riziko eskalácie do ozbrojenej konfrontácie," povedal v pondelok na brífingu pre vojenských pridelencov a predstaviteľov zahraničných veľvyslanectiev akreditovaných v Moskve námestník ruského ministra obrany Alexander Fomin, ktorého cituje agentúra DPA.
Kritika NATO za nárast vojenských aktivít
Ministerstvo zverejnilo záznam z brífingu, na ktorom Fomin kritizuje Severoatlantickú alianciu. Fomin obvinil NATO z masívneho zvýšenia vojenských aktivít v uplynulých rokoch. Len v roku 2020 sa podľa neho počet preletov vojenských lietadiel v blízkosti ruských hraníc zvýšil zo 436 na 710. Aliancia okrem toho uskutočňuje každý rok 30 rozsiahlych vojenských cvičení so scenármi zahŕňajúcimi Rusko, dodal Fomin.
NATO by malo oficiálne zrušiť rokovania o vstupe s Ukrajinou a Gruzínskom, žiada Moskva
Zároveň zopakoval požiadavku Moskvy týkajúcu sa bezpečnostných záruk zo strany NATO, ako aj ukončenia rozširovania Aliancie smerom na východ. Opätovne tiež varoval pred vstupom Ukrajiny do NATO.
Putinove hrozby
Ruský prezident Vladimir Putin nedávno pohrozil vyvodením dôsledkov, ak by sa sily NATO ďalej približovali k hraniciam jeho krajiny. Kremeľ a ministerstvo zahraničných vecí dúfajú, že začiatkom budúceho roka dôjde k dialógu s Alianciou o tejto otázke.
Putin pohrozil Západu vojenskou reakciou, ak sa NATO priblíži k hraniciam Ruska
Fomin v tejto súvislosti povedal, že Rusko je stále pripravené na osobné kontakty, pričom kritizoval NATO, že roky odmieta každú ponuku, ktorú Moskva predložila, a namiesto toho dáva prednosť konfrontácii.
Aliancia chce pôsobiť odstrašujúco
Len vo východnej Európe je teraz trvalo umiestnených približne 13-tisíc vojakov NATO, 200 tankov a 30 lietadiel.
Aliancia tvrdí, že cieľom jej aktivít je pôsobiť výlučne odstrašujúco voči Rusku vo svetle jeho agresívnej politiky namierenej voči Ukrajine i jeho ďalším postsovietskym susedom.
Ukrajina je napumpovaná zbraňami zo Západu, pričom ide o mnohomiliónové kontrakty, tvrdí Moskva
USA a Rusko budú rokovať o kontrole jadrových zbraní
Predstavitelia USA a Ruska budú 10. januára viesť dlho očakávané bilaterálne rokovania zamerané na kontrolu jadrových zbraní a rastúce napätie ohľadom Ukrajiny. Agentúre AFP to v pondelok povedal nemenovaný hovorca Rady pre národnú bezpečnosť (NSC).
„Spojené štáty sa tešia na spoluprácu s Ruskom," uviedol hovorca. Dodal, že Rusko môže predložiť na rokovací stôl svoje obavy a USA budú hovoriť o obavách, ktoré vyvolávajú kroky Ruska. Kto bude obe strany zastupovať, zatiaľ nie je známe.
NATO odobralo akreditáciu ôsmim diplomatom, mali pracovať v utajení pre ruské tajné služby
Hovorca NSC potvrdil tiež medializované informácie, podľa ktorých sa následne 12. januára stretnú predstavitelia Ruska a NATO (Rada NATO-Rusko) a o deň neskôr bude Moskva rokovať s Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorej členmi sú aj Spojené štáty.
Stretnutie naplánované na 10. januára sa uskutoční v rámci iniciatívy Strategický bezpečnostný dialóg, ktorú na svojom júnovom summite v Ženeve iniciovali americký prezident Joe Biden a jeho ruský náprotivok Vladimir Putin.
Na programe bude aj Ukrajina
Hoci tento formát je určený hlavne na záchranu zmlúv o kontrole jadrových zbraní prijatých po skončení studenej vojny, rozhovory sa budú týkať aj patovej situácie ohľadom Ukrajiny, pri ktorej hraniciach Rusko rozmiestnilo tisíce vojakov, povedal nemenovaný vysoko postavený predstaviteľ Bieleho domu.
Ukrajina tvrdí, že 200 kilometrov od hranice je rozmiestnených vyše stotisíc ruských vojakov
Aj zasadnutie Rady NATO-Rusko a rozhovory medzi Moskvou a Stálou radou OBSE sa majú zamerať na Ukrajinu.