„Máme veľmi dobrú menu, je stabilná. Tak prečo ju nevyužívať pri globálnych transakciách,“ povedal M. Oreškin v rozhovore pre britský denník Financial Times (FT). Rusko bude podľa neho môcť predávať energie v lokálnej mene a poukázal na popularitu domácich dlhopisov, keď z dlhopisov denominovaných v rubľoch 29 percent vlastnia zahraniční investori.
M. Oreškin uviedol, že Rusko by chcelo raz predávať ropu a plyn za ruble. Jediným problémom je vyhnúť sa vysokým nákladom. Ak sa však vytvorí potrebná finančná infraštruktúra a náklady na jej vytvorenie nebudú vysoké, Moskva by skúsila účtovať predaj energií v rubľoch.
Kremľom kontrolovaný Gazprom vlani do Európy vyviezol plyn v hodnote 51 miliárd amerických dolárov (46,18 miliardy eur) a štátom kontrolovaná Rosnefť exportovala 123,7 milióna ton ropy.
Moskva sa snaží znížiť dôsledky ekonomických sankcií USA prostredníctvom dedolarizácie. V jej rámci ministerstvo financií emituje nové dlhopisy v eurách alebo rubľoch. Centrálna banka v priebehu uplynulých 18 mesiacov znížila objem dlhopisov americkej vlády vo svojom portfóliu z 96 miliárd amerických dolárov len na 8 miliárd amerických dolárov.