Ceny plynu v Európe môžu najbližší týždeň vzrásť o viac ako 50 percent po tom, čo Rusko vyhlásilo, že približne o 60 percent zníži kapacitu svojho plynovodu Nord Stream 1, čím dramaticky obmedzí dodávky tejto komodity do Európy. Plynovodom prúdi plyn priamo do Nemecka, píše Reuters.

Koľko plynu dodáva Rusko?

Ruský plyn pokrýva približne 40 percent európskej spotreby, pričom najviac ho na starý kontinent prúdi cez plynovody Jamal, ktorý cez Bielorusko a Poľsko prechádza do Nemecka, Nord Stream 1, ktorého potrubie vedie priamo do Nemecka, a plynovody, ktoré sa ťahajú cez ukrajinské územie. Nie všetky krajiny dostávajú plyn priamo z Ruska, ale ak štáty ako Nemecko, ktoré je najväčším európskym odberateľom ruského plynu, dostanú menej, musia brať inde, napríklad v Nórsku, má to vplyv na dostupnosť dodávok plynu pre iné krajiny.

Čo sa práve deje?

Rusko začalo obmedzovať dodávky plynu do Európy už v druhej polovici roku 2021, keď sa jeho objem prúdiaci cez tri hlavné plynovody znížil v porovnaní s druhu polovicou roku 2020 o približne 20 percent. Ceny plynu v roku 2021 tiež prudko stúpli, keďže v čase, keď sa svet začal spamätávať z pandémie, ponuka výrazne zaostávala za dopytom.

Napriek nižšiemu objemu dodávaného plynu ruský plynárenský gigant Gazprom uviedol, že si svoje dlhodobé zmluvné záväzky plní, čo potvrdili aj európske spoločnosti, ktoré Reuters vlani kontaktoval. To sa však zmenilo po ruskej agresii na Ukrajinu, ktorú Moskva označuje ako „špeciálnu vojenskú operáciu“.

Tento roku už Ruko zastavilo dodávky plynu do Bulharska, Poľska a Fínska, ako aj dánskemu dodávateľovi Orsted či holandskej firme Gasterra po tom, čo odmietli splniť požiadavku Kremľa, aby za plyn platili v rubľoch, čo bol odvetný krok za sankcie, ktoré Západ uvalil na Rusko. Viacero spoločností ako nemecké Uniper a RWE či Taliansky Eni podmienku Moskvy splnili a plyn naďalej dostávajú. Po tom, čo Moskva znížila kapacitu plynovodu Nord Stream 1 majú menej plynu aj v Unipere a RWE

Hoci taliansky premiér Mario Draghi obvinil Moskvu, že dodávky plynu využíva na politické účely, Rusko vyhlásilo, že obmedzenie kapacity si vyžiadala oneskorená dodávka zariadenia, ktoré bolo odoslané do opravy. Z údajov spoločnosti Refinitiv Eikon vyplýva, že tok plynu cez hlavné tri plynovody klesol v júni v porovnaní s májom o 26 percent na približne 1,771 giagawatthodiny za deň.

Aké sú alternatívy

Obmedzenie dodávok cez Nord Stream 1 sa odrazilo na prudkom zvýšení cien európskeho plynu. Európska únia chce ukončiť svoju závislosť od ruských fosílnych palív do roku 2027 a už začala hľadať alternatívy, ako je napríklad zvýšenie importu skvapalneného zemného plynu.

V priebehu prvých piatich mesiacov tohto roka stúpol dovoz LNG o 58 percent, ale Európa má na príjem LNG obmedzené kapacity a neistotu ešte viac prehĺbila skutočnosť, keď prevádzkovateľ veľkých amerických exportných závodov Freeport LNG uviedol, že po minulotýždňovom výbuchu bude na čiastočné obnovenie prevádzky potrebovať najmenej tri mesiace.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke Centrálny areál podzemného zásobníka zemného plynu Gajary.
Neprehliadnite

Európske ceny plynu smerujú k najväčšiemu týždennému nárastu od začiatku vojny